MŚ 2018: "Chorwatom należą się... długie urlopy"

Piłka nożna
MŚ 2018: "Chorwatom należą się... długie urlopy"
fot. PAP

Były reprezentant Polski Jarosław Araszkiewicz podkreślił, że Francuzi jak najbardziej zasłużenie wygrali piłkarskie mistrzostwa świata, które w niedzielę zakończyły się w Rosji. Z kolei pokonanych w finale Chorwatów wysłałby na... długie urlopy.

W wielkim finale Francja pokonała Chorwację 4:2. Jak przyznał Araszkiewicz, mecz może nie był emocjonujący, ale padło dużo bramek, co rzadko zdarza się w finale.

- Chorwaci starali się kreować grę, ale Francuzi, choć są dość młodym zespołem, widać, że okrzepli podczas tego turnieju. Grali niezwykle konsekwentnie, nawet, gdy prowadzili 3:1. Cały zespół bronił, było widać tę jedność na boisku, choć nie brakuje tam indywidualności. Nie było super emocji, ale kibice lubią też bramki - powiedział.

Jego zdaniem gole stracone do przerwy przez Chorwatów w dość niefortunnych okolicznościach zadecydowały o przebiegu całego spotkania.

- Jak traci się bramki po strzale samobójczym i po rzucie karnym za zupełnie przypadkowe zagranie ręką, to potem te morale idą trochę w dół. Wprawdzie po przerwie Chorwaci próbowali się podnieść, ale musieli zaryzykować i Francuzi to wykorzystali. Na pewno mistrzostwo zdobyli zasłużenie, mieli stabilny skład, a trener Didier Deschamps też nie kombinował ze zmianami - dodał.

Były piłkarz m.in. Lecha Poznań był pełen podziwu dla Chorwatów za ich przygotowanie fizyczne do turnieju. Wicemistrzowie świata rozegrali w trakcie turnieju aż trzy dogrywki, dwukrotnie awans uzyskiwali po rzutach karnych.

- Oglądając finał śmiałem się, że Francuzi grają siódmy mecz, a Chorwaci ósmy. Tyle meczów w ciągu miesiąca na tak dużym turnieju to naprawdę ogromna dawka. A trzeba pamiętać, że ci piłkarze grają w wymagających, silnych ligach. Na mundial pojechali po trudnym sezonie klubowym, po rozegraniu kilkudziesięciu spotkań. A w trakcie mistrzostw trener Zlatko Dalic nie robił zbyt wielu zmian, grali prawie ci sami zawodnicy. Tak się teraz zastanawiam, kiedy oni mają wrócić do swoich klubów. Po takim turnieju, ja bym dał im miesiąc urlopu - przyznał żartobliwie.

Araszkiewicz wysoko ocenił poziom mundialu organizowanego przez Rosję. Jak zauważył, dzięki użyciu systemu VAR udało się "naprawić" wiele decyzji sędziowskich.

- Widać to po liczbie rzutach karnych. Wcześniej wiele zagrań ręką w polu karnym było niezauważanych przez sędziów, zresztą w finale rękę Ivana Perisica arbiter musiał obejrzeć kilkakrotnie. Z dnia na dzień wszyscy uczymy się tego VAR-u - podsumował.

SF, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie