MŚ w zapasach: Pracowite lato kadrowiczów

Sporty walki
MŚ w zapasach: Pracowite lato kadrowiczów
fot. PAP

Pracowicie spędzają lato polskie kadry narodowe w zapasach. Ich celem jest przygotować się jak najlepiej do październikowych mistrzostw świata w Budapeszcie. Szkoleniowcy planują start w stolicy Węgier pięciu wolniaków, dziewięciu klasyków oraz siedmiu zawodniczek.

16 kadrowiczów w stylu wolnym 26 lipca zakończy pod wodzą trenera Jusupa Abdusałamowa zgrupowanie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich we Władysławowie. Do kolegów, po zaleczeniu drobnych urazów, które wyeliminowały ich ze startu w mistrzostwach Polski w Teresinie, dołączyli już Sebastian Jezierzański oraz ubiegłoroczny wicemistrz globu z Paryża Magomedmurad Gadżijew.

W dniach 6-18 sierpnia wolniacy kontynuować będą przygotowania do kolejnych startów w Wałczu. Później ponownie pojawią się we Władysławowie, aby wziąć tam udział w międzynarodowym obozie (22 sierpnia-6 września). Oprócz Polaków udział w treningach nad Bałtykiem zapowiedzieli Niemcy, Rumuni, Szwajcarzy oraz Rosjanie z Kaliningradu.

Areną tradycyjnego Memoriału Wacława Ziółkowskiego będzie w dniach 6-9 września stołeczna hala Arena Ursynów. Po turnieju wolniacy przeniosą się do Zakopanego, by stamtąd wylecieć na turniej do rosyjskiego Kemerowa (20-24 września). Po powrocie z Rosji dostaną od trenera kilka dni wolnego. Kolejne międzynarodowe zgrupowanie, tym razem w Szczyrku, na początku października zakończy przygotowania do mistrzostw świata w Budapeszcie, w których wystąpi pięciu biało-czerwonych, bo tylu startowało w tegorocznym czempionacie Europy.

"11-osobowa kadra kobiet, którą opiekuje się Piotr Krajewski, zakończy 21 lipca zgrupowanie w Madrycie. Od 10 sierpnia przez 12 dni trenować będzie we Władysławowie. Konsultacja w Spale (3-6 września) poprzedzi start kadrowiczek w Poland Open (6-9 września) w Warszawie" - powiedział PAP dyrektor sportowy Polskiego Związku Zapaśniczego Marek Wałachowski.

Następnie zapaśniczki wezmą udział w międzynarodowym obozie w Spale. Wybierają się tam także Hiszpanki, Niemki, Szwedki oraz zawodniczki z Ameryki Południowej. Krajewski sprawdzi potem formę swoich podopiecznych w turnieju w Bukareszcie (20-24 września) oraz na zgrupowaniu w Szczyrku (10-20 października). Do walki o medale mistrzostw świata desygnuje siedem zawodniczek.

Przedstawiciele stylu klasycznego wybrali na miejsce przygotowań Kaukaz. Grupa 12 zawodników szkolonych przez Chazbułata Bazorkina wróci do Polski 25 lipca. Po krótkim odpoczynku kontynuować będzie trening w Raciborzu (5-17 sierpnia), by następnie wystartować w Dortmundzie (17-19 sierpnia). Ich formę przetestują następnie w Spale (26 sierpnia-6 września) rywale z Bułgarii, Chorwacji, Węgier oraz Rosjanie z St. Petersburga.

Trener liczy na dobra postawę kadrowiczów w warszawskim Memoriale Władysława Pytlasińskiego (6-9 września). Kolejne zgrupowania (20-30 września w Zakopanem oraz październikowe w Spale) poprzedzą wyjazd na MŚ, w których może wystąpić - zgodnie z limitami federacji międzynarodowej - dziewięciu biało-czerwonych.

Impreza nad Dunajem rozegrana zostanie w dniach 20-28 października.

SF, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze