ME Berlin 2018: W ostatniej próbie! Guba wyrwała złoto reprezentantce gospodarzy

Inne

Paulina Guba wywalczyła złoty medal w finałowym konkursie pchnięcia kulą podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Berlinie. Polka kapitalnym pchnięciem w ostatniej próbie wyprzedziła prowadzącą w konkursie Niemkę Christinę Schwanitz. Druga z reprezentantek Polski - Klaudia Kardasz zajęła czwarte miejsce.

Przed ostatnią serią Schwanitz prowadziła z wynikiem 19,19. Polka zdołała jednak poprawić ten rezultat. Wynik 19,33 dał jej złoto, gdyż Niemka nie zdołała już go poprawić. Kardasz poprawiła swój rekord życiowy i z wynikiem 18,48 m zajęła czwarte miejsce.

 

To dopiero drugi medal dla Polski w historii tej konkurencji w mistrzostwach kontynentu. 80 lat temu brąz wywalczyła Wanda Flakowicz rezultatem 12,55...

 

Do piątej kolejki 27-letnia Guba, wychowanka lekkoatletycznej sekcji Startu Otwock, była na drugim miejscu wynikiem 19,02. Prowadziła Niemka Christina Schwanitz pchnięciem na odległość 19,19. W ostatniej próbie mistrzyni Polski zdołała posłać kulę jeszcze dalej (19,33), a reprezentantka gospodarzy odpowiedziała rezultatem 18,98.

 

Rekord Polski wynosi 19,58. W czerwcu 1976 roku ustanowiła go Ludwika Chewińska. To najstarszy lekkoatletyczny rekord kraju. Guba w tym roku bardzo się do niego zbliżyła. Na Memoriale Kamili Skolimowskiej we Władysławowie uzyskała 19,38.

 

Biało-czerwona ekipa ma obecnie w dorobku pięć medali. Wcześniej po dwa złote i dwa srebrne zdobyli w rzucie młotem Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok) i Paweł Fajdek (KS Agros Zamość), a w pchnięciu kulą Michał Haratyk (KS Sprint Bielsko-Biała) i Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn).

 

Wyniki:

1. Paulina Guba (Polska) – 19,33
2. Christina Schwanitz (Niemcy) – 19,19
3. Aliona Dubicka (Białoruś) – 18,81
4. Klaudia Kardasz (Polska) – 18,48 [rekord Polski do lat 23]

RM, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie