NHL: Rekordowe lato dla szwedzkich zawodników

Zimowe
NHL: Rekordowe lato dla szwedzkich zawodników
fot. PAP

Północnoamerykańska liga hokeja na lodzie NHL zakontraktowała w lecie rekordową liczbę 34 młodych zawodników ze Szwecji, co przyniosło tamtejszej federacji ponad 10 milionów dolarów w formie stałych opłat.

„Jest to prawdziwy rekord i jednocześnie dowód świadczący o poziomie szwedzkiego hokeja” - powiedział Peter Forsberg, były zawodnik NHL, a obecnie wiceprezes federacji. Z racji bardzo dobrych kontaktów w USA i Kanadzie jest nazywany „ministrem spraw zagranicznych szwedzkiego hokeja”.

 

Forsberg uznawany jest przez większość ekspertów za najlepszego szwedzkiego hokeistę wszech czasów. W latach 1990-2011 rozegrał w NHL 708 meczów, strzelił 249 bramek i zaliczył 636 asyst.

 

Według umowy z NHL, szwedzka federacja otrzymuje za każdego z pierwszych dziesięciu zawodników 260 tysięcy dolarów, a za kolejnych po 360 tysięcy dolarów.

 

„Czek za tegoroczne lato opiewa na 10,3 miliona dolarów, z których większa część zostanie podzielona pomiędzy kluby macierzyste zawodników” - wyjaśnił Forsberg.

 

Dodał, że „import szwedzkich zawodników do NHL wzrósł w ostatnich latach tak bardzo, że zamierzamy go ograniczyć, aby nie wyjeżdżali zbyt młodzi hokeiści".

 

Przed rozpoczęciem ubiegłego sezonu, w październiku w klubach NHL znajdowało się 137 szwedzkich hokeistów.

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie