ME w windsurfingu: W Sopocie bez medalistów światowego czempionatu

Inne
ME w windsurfingu: W Sopocie bez medalistów światowego czempionatu
Fot. PAP

228 żeglarzy z 30 krajów rywalizować będzie od wtorku do soboty w Sopocie w mistrzostwach Europy seniorów i juniorów w windsurfingowej klasie RS:X. W tym gronie nie ma jednak żadnego medalisty zakończonego 12 sierpnia w duńskim Aarhus światowego czempionatu.

W zeszłym roku na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy w Marsylii stanęli Zofia Klepacka i Louis Giard. Deskarka Legii Warszawa bronić będzie w Sopocie tytułu, natomiast Francuz, który w Aarhus był trzeci, nie przyjechał do Polski. Zresztą na starcie tej imprezy, rozgrywanej w formule otwartej, nie ma żadnego medalisty duńskich regat – z udziału w zawodach zrezygnowali Holendrzy, triumfator mistrzostw świata Dorian van Rijsselberghe i drugi Kiran Badloe oraz czwarty w generalnej klasyfikacji Brytyjczyk Kieran Holmes.

Wśród kobiet w Danii najlepsza okazała się Holenderka Lilian de Geus, a kolejne lokaty wywalczyły Francuzka Charline Picon i Chinka Yunxiu Lu. W Sopocie pojawiła się natomiast czwarta w Aarhus Emma Wilson z Wielkiej Brytanii i to ona powinna być główną konkurentką Klepackiej do złotego medalu.

W gronie mężczyzn faworytem jest Paweł Tarnowski, który podobnie jak jego koleżanka z reprezentacji, był na mistrzostwach świata piąty. 24-letni zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot ma za sobą zwycięstwo w tej imprezie – okazał się najlepszy w 2015 roku w Mondello na Sycylii, a rok później w Helsinkach zajął trzecią pozycję.

- Chcę pływać równo i regularnie plasować się w czołówce poszczególnych wyścigów. Miejsce mistrzostw ma dla mnie szczególne znaczenie, bo mieszkam w Sopocie, jestem zawodnikiem miejscowego klubu i podczas regat będą mnie wspierać najbliżsi. Będzie to również mój ostatni start w tym roku, bo później zamierzam skupić się na napisaniu i obronie pracy magisterskiej na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej – powiedział Tarnowski. W sumie w regatach ścigać się ma 32 polskich deskarzy.

Sopot po raz trzeci będzie gościł zawodników rywalizujących w ME w olimpijskiej odmianie windsurfingu. W 2004 roku odbyły się tu regaty w klasie Mistral, a sześć lat później w klasie RS:X. W 2010 roku na najniższym stopniu podium stanęli Klepacka i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

Pierwszy punktowany start zaplanowano we wtorek o 11. (w sumie ma ich być 13), a triumfatorów mistrzostw poznamy w sobotę po rozegraniu podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem 10 czołowych żeglarzy.

JW, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie