Valtonen: Zaczynamy ciężką pracę

Zimowe
Valtonen: Zaczynamy ciężką pracę
fot. PAP

- Zaczynamy ciężką pracę i będziemy gotowi na kwietniowe mistrzostwa świata Dywizji 1 B – powiedział nowy trener polskich hokeistów Tomasz Valtonen, który spotkał się z kadrą w Katowicach na swoim pierwszym zgrupowaniu.

Urodzony w Polsce Fin zastąpił Kanadyjczyka Teda Nolana. Pod jego kierunkiem Biało-Czerwoni mieli walczyć o awans do elity, tymczasem spadli z Dywizji 1 A, czyli na trzeci poziom.

- Mam 38 lat i dużo energii. Na zgrupowaniu jest sześć piątek młodych zawodników. To w nich jest przyszłość. Wszystko wygląda bardzo dobrze, poziom jest lepszy, niż się spodziewałem – dodał trener.

Podkreślił, że prawdziwym testem dla jego zespołu będzie listopadowy turniej EIHC z udziałem Austrii, Danii i Norwegii. Potem, w grudniu, reprezentacja ma polecieć na tygodniowe zgrupowanie do Finlandii i zagrać tam dwa mecze towarzyskie.

- Największym problemem jest w Polsce mała ilość zawodników. Musimy więcej dzieci przyciągnąć do hokeja. Oczywiście sukcesy seniorów będą miały pozytywny skutek. Jestem optymistą, gdyby było inaczej, to bym tu nie siedział – stwierdził Fin podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Wiceprezes PZHL Mirosław Minkina wręczając selekcjonerowi reprezentacyjną koszulkę życzył mu doprowadzenia drużyny w kwietniu na zaplecze elity.

- Tomek to półkrwi Polak. Jestem zadowolony, że zgodził się w tym trudnym okresie poprowadzić kadrę. Liczę, że po rocznym pobycie na trzecim poziomie rozgrywkowym, wrócimy do Dywizji 1A – stwierdził Minkina.

Dyrektor sportowy związku Adam Fras podkreślił, że federacji zależy na długofalowej współpracy z nowym selekcjonerem. „Po zawirowaniach potrzebowaliśmy trenera, który nie tylko przyjedzie na zgrupowanie czy mistrzostwa, ale pomoże naprawić polski hokej” – zaznaczył Fras. Valtonen będzie łączył obowiązki selekcjonera z prowadzeniem ekstraligowego zespołu TatrySki Podhale Nowy Targ. Z PZHL podpisał dwuletnią umowę.

Valtonen urodził się 8 stycznia 1980 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W wieku czterech lat wyjechał do Finlandii. Z reprezentacją tego kraju zdobył złote medale mistrzostw świata do lat 18 (1997) i do lat 20 (1998). W 1998 roku został wybrany w drugiej rundzie draftu ligi NHL przez Detroit Red Wings, ale w najlepszej lidze świata nigdy nie wystąpił. Największe sukcesy święcił z Jokeritem Helsinki, z którym w 2002 roku sięgnął po mistrzostwo Finlandii.

W wieku 29 lat z powodu kontuzji musiał porzucić zawodowe uprawianie sportu. Karierę trenerską zaczął od pracy z juniorami Jokeritu, a w 2013 roku objął pierwszy zespół. Ostatnio prowadził ekipę Vaasan Sport. W międzyczasie był w sztabie szkoleniowym reprezentacji Finlandii do lat 20. Wiosną przyszłego roku Polacy będą rywalizowali na trzecim poziomie rozgrywkowym, razem z Ukrainą, Japonią, Estonią, Rumunią i Holandią. Gospodarzem MŚ Dywizji 1 B będzie estoński Tallin. Celem postawionym przed Valtonenem jest powrót na zaplecze elity.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie