Memoriał Wagnera: Polska - Kanada. Transmisja w Polsacie Sport

Siatkówka

Od piątku do niedzieli w krakowskiej Tauron Arenie odbędzie się XVI Memoriał Jerzego Huberta Wagnera. Dla reprezentacji Polski będzie to próba generalna przed mistrzostwami świata, które rozpoczną się już 9 września w Bułgarii i we Włoszech. Biało-Czerwoni będą tam bronić tytułu zdobytego przed czterema laty. Nim się to jednak stanie, zespół Vitala Heynena zmierzy się z Kanadą. Transmisja meczu Polska - Kanada w Polsacie Sport i w Super Polsacie.

Stolica Małopolski już po raz czwarty jest gospodarzem prestiżowego Memoriału Wagnera. Wcześniej siatkarze rywalizowali Krakowie w 2014, 2016 oraz 2017 roku. W obecnej edycji turnieju - oprócz Biało-Czerwonych - udział biorą reprezentacje: Francji, Kanady i Rosji. Dla wszystkich tych zespołów będzie to ostatni sprawdzian formy przed mundialem.

 

Polscy siatkarze, pod wodzą Vitala Heynena, trenowali na zgrupowaniu w Zakopanem, a w minioną sobotę zagrali sparing w Ostrowcu Świętokrzyskim z Kamerunem wygrywając 4:0. Rywale na krakowskim turnieju będą prezentować zdecydowanie wyższy poziom.

 

Selekcjoner naszej reprezentacji nie ma co do tego wątpliwości i zażartował nawet, że „nie lubi tego turnieju i ten memoriał nie lubi jego”, bo nie udało się osiągnąć w nim dobrych wyników. - To jest wielki turniej, biorą w nim udział reprezentacje Rosji i Francji, które w tym roku zmierzyły się ze sobą w finale Ligi Narodów oraz bardzo silna reprezentacja Kanady. Oczywiście chcemy zwyciężyć, ale patrząc logicznie zespoły Rosji i Francji są daleko przed nami. Rozmawiałem ze swoimi zawodnikami i powiedziałem im, że najpierw koncentrujmy się na piątkowym meczu z Kanadą, a dopiero później zastanowimy się co można ewentualnie w naszej grze poprawić. Nie myślmy już teraz, żeby wygrać ten turniej – apelował Belg.

 

Kapitan drużyny narodowej Michał Kubiak podkreślił, że zespół jest w trakcie przygotowań do docelowej imprezy, jaką są mistrzostwa świata, więc nie można oczekiwać, że już teraz zademonstruje optymalną formę. - Jesteśmy teraz na takim etapie, że powinniśmy się jeszcze zgrywać, każdy trening, każdy mecz będzie podnosił nasze morale. Zawsze podkreślam, że nie zwracam uwagi na to, jak prezentują się rywale, bo ważne jest, jak my zagramy. Zmierzy się z bardzo dobrymi zespołami, ale nie ma się kogo obawiać – deklaruje Kubiak.

 

Kanadyjczycy są ostatnio stałym sparingpartnerem reprezentacji Polski. Przy okazji cieszą się dużą sympatią polskich kibiców, głównie dlatego, że trenerem tej reprezentacji jest Stephane Antiga, który po 40 latach doprowadził Biało-Czerwonych do upragnionego, drugiego w historii mistrzostwa świata. Kanada zajmuje szóste miejsce w rankingu FIVB. Jak dotąd Polacy i Kanadyjczycy mierzyli się ze sobą 54 razy, bilans tych spotkań wynosi 39 do 15 na naszą korzyść.

 

Memoriał Wagnera rozgrywany jest od 2003 roku. Jego celem jest uhonorowanie pamięci najwybitniejszego polskiego trenera siatkówki – Jerzego Huberta Wagnera, który doprowadził reprezentację Polski do mistrzostwa świata w 1974 roku i złotego medali na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku. - To turniej, na który przyjeżdżamy z wielką ochotą, bo chcemy w ten sposób oddać cześć osobie, która zrobiła dla naszej siatkówki tak wiele. Hubert Wagner zdobył to, o czym my wszyscy marzymy, czyli złoty medal igrzysk – powiedział Kubiak.

 

W zeszłym roku Polacy wygrali Memoriał Wagnera przed Rosją, Francją i Kanadą. Krakowski turniej będzie dla Biało-Czerwonych przedostatnim sprawdzianem formy przed mistrzostwami świata. 4 i 5 września Polacy zagrają w Szczecinie dwa mecze sparingowe z rodakami Heynena - reprezentacją Belgii.

 

Transmisja meczu Polska - Kanada od godziny 16:45 w Polsacie Sport oraz w Super Polsacie (początek 17:30).

A.J., Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie