Memoriał Wagnera: Rosja znów pokonała Francję

W drugim piątkowym meczu XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera Francja przegrała z Rosją 1:3. Na inaugurację rozgrywanego w Krakowie turnieju Polska pokonała w trzech setach Kanadę.

W pierwszym meczu tegorocznej edycji Memoriału Wagnera polscy siatkarze pewnie pokonali reprezentację Kanady 3:0 (29:27, 25:17, 25:19). Po tym starciu na parkiecie Tauron Areny pojawili się reprezentanci Francji i Rosji. W lipcowym finale rozgrywek Ligi Narodów górą byli siatkarze Sbornej, którzy wygrali 3:0. W Krakowie znów pokonali rywali, tym razem 3:1.

Premierowa odsłona nie przyniosła wielkich emocji. Dobrze rozpoczęli ją Francuzi (3:1), ale Rosjanie szybko przejęli inicjatywę. Wygrali serię piłek przy zagrywkach Artioma Wolwicza i schodzili na pierwszą przerwę techniczną przy zdecydowanej przewadze (3:8). W dalszej części seta jeszcze powiększali dystans, miażdżąc rywali zagrywką i dobrze prezentując się w bloku (6:11, 13:21). Błędy Trójkolorowych zakończyły tę jednostronną partię (16:25).

W drugim secie siatkarze Siergieja Szlapnikowa również uzyskali przewagę (6:8), tym razem jednak Francuzi nawiązali z nimi walkę, nie pozwolili rywalom odskoczyć, a wreszcie odrobili straty (18:18). W końcówce obie ekipy grały punkt za punkt (20:20, 23:23), ale to dobrze grający w obronie Trójkolorowi wyszli zwycięsko z tej partii, a główną rolę w kluczowych akcjach odegrał Earvin N'Gapeth. Dwa skuteczne ataki tego siatkarza przyniosły jego drużynie decydujące punkty (25:23).

Wydawało się, że zwycięstwo w drugiej partii pozytywnie wpłynie na morale Trójkolorowych. Początek kolejnego seta mógł na to wskazywać (8:6). Z biegiem czasu to Rosjanie odzyskiwali inicjatywę, a w końcówce znów dominowali na parkiecie. Dobra postawa rozgrywającego Siergieja Grankina, a także trudne zagrywki pozwoliły im uzyskać przewagę. Wiktor Poletajew skutecznym atakiem z prawego skrzydła ustalił wynik tej części meczu (20:25).

W secie numer cztery siatkarze Sbornej szybko uzyskali kilkupunktową przewagę (6:8, 10:13), później mieli jednak kłopoty. Po urazie parkiet musiał opuścić Wolwicz, a Francuzi odrobili straty. Znów, podobnie jak w drugim secie, sprawa zwycięstwa ważyła się do ostatniej piłki. Francuzi pierwsi mieli piłkę setową (24:23), ale wojnę nerwów wygrali jednak Rosjanie. Najpierw dwie piłki skończył Maksim Michajłow, a w trzeciej akcji Dmitrij Wołkow zamknął seta (24:26) i cały mecz.

Terminarz i plan transmisji XVI Memoriału Wagnera (Kraków, 24–26 sierpnia):

2018-08-24: Polska – Kanada 3:0 (29:27, 25:17, 25:19)
2018-08-24: Francja – Rosja 1:3 (16:25, 25:23, 20:25, 24:26)

2018-08-25: Polska – Francja (sobota, godzina 14.00; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat)
2018-08-25: Rosja – Kanada (sobota, godzina 17.00; transmisja – Polsat Sport)

2018-08-26: Francja – Kanada (niedziela, godzina 14.00; transmisja – Polsat Sport Extra).
2018-08-26: Polska – Rosja (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat).