Nie żyje Paweł Waloszek. Legenda polskiego żużla, medalista mistrzostw świata

Żużel
Nie żyje Paweł Waloszek. Legenda polskiego żużla, medalista mistrzostw świata
fot. PAP

Bardzo smutna informacja dotarła do wszystkich kibiców żużla w piątkowy wieczór. W wieku 80 lat zmarł Paweł Waloszek, legenda śląskiego, polskiego, ale śmiało można powiedzieć, że także światowego speedwaya w latach ’60 oraz ’70 ubiegłego stulecia.

Waloszek urodził się 28 kwietnia w 1938 roku w Świętochłowicach. To właśnie w tym mieście, w barwach tamtejszego Śląska Świętochłowice zaczynał swoje pierwsze żużlowe kroki w wieku 16 lat. Z tym zespołem świętował trzy wicemistrzostwa Polski (1969, 1970, 1973). Reprezentował także barwy Gwardii Katowice, Legii Warszawa oraz Legii Gdańsk. Przez ponad dwadzieścia lat (1956-1977) był członkiem kadry narodowej, z którą zdobył brązowy medal mistrzostw świata w 1962 roku.

 

Utytułowany żużlowiec był także dwukrotnym Indywidualnym Mistrzem Polski, a także sięgał po dwa srebrne i jeden brązowy medal w tym czempionacie. Bezapelacyjnie jego największym sukcesem było zdobycie srebrnego krążka w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. W zawodach, które odbyły się w 1970 roku we Wrocławiu ustąpił jedynie legendarnemu Nowozelandczykowi, Ivanowi Maugerowi.  

 

W ostatnich latach Waloszek mocno angażował się w obudowę klubu oraz renowację stadionu Śląska Świętochłowice, który nie startuje obecnie w żadnych rozgrywkach ligowych. To właśnie popularna „Skałka”, bo tak nazywany jest ten obiekt, nosi imię Pawła Waloszka.

 

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze