MŚ w siatkówce: Iran pokonał Finlandię

W spotkaniu grupy D mistrzostw świata siatkarze Finlandii przegrali w Warnie z Iranem 2:3. Rywalizację w tej grupie zakończy mecz Polska – Bułgaria; zadecyduje on o tym, która z drużyn wyjdzie z pierwszego miejsca.

Jeszcze przed rozpoczęciem tego spotkania siatkarze Finlandii wiedzieli, że w kolejnej fazie turnieju zagrają w grupie E, która swoje mecze rozgrywać będzie w Mediolanie. Siatkarze Iranu, którzy przed meczem zajmowali trzecie miejsce, mieli jeszcze szansę na awans na wyższą lokatę.

Premierowa odsłona długo miała wyrównany przebieg, w środkowej części seta Finowie mieli nawet trzy oczka zaliczki (13:10), ale siatkarze Iranu szybko opanowali sytuację. Kluczowa dla losów seta była seria pięciu akcji wygranych przez Persów od stanu 15:15, zwieńczona skutecznym blokiem (15:20). Finowie nie odzyskali już inicjatywy, a dwie ostatnie piłki podarowali rywalom po błędach własnych (19:25).

Set numer dwa miał wyrównany przebieg, na obu przerwach technicznych minimalną przewagę mieli Finowie (8:7, 16:15). Po drugiej przerwie siatkarze Suomi powiększyli przewagę (18:16), i choć Irańczycy zdołali wyrównać (19:19), kluczowe akcje padły łupem podopiecznych Tuomasa Sammelvuo. Niko Suihkonen zamknął seta skutecznym atakiem (25:22).

Trzecia partia również była wyrównana, na pierwszej przerwie przewagę mieli Persowie (7:8), na drugiej Finowie (16:15). Wynik oscylował wokół remisu do stanu 21:21. Decydujące piłki znów wygrywali Finowie. Skuteczne ataki Suihkonena, Samuli Kaislasalo oraz błąd dotknięcia siatki popełniony przez rywali przyniósł im decydujące punkty (25:23).

Po dwóch przegranych przez Iran setach stało się jasne, że ta drużyna zajmie trzecie miejsce w tabeli. W czwartej odsłonie podopieczni Igora Kolakovicia nie zrezygnowali jednak z walki o przedłużenie tego spotkania. Przewaga przechodziła z rąk do rąk (14:16, 17:16, 19:21). Zaciętą końcówkę skutecznym atakiem rozstrzygnął Milad Ebadipour (23:25). Tie-breaka lepiej rozpoczęli siatkarze Iranu (1:4, 5:8 – przy zmianie stron). W końcówce nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa. Po przestrzelonej zagrywce rywali mieli piłkę meczową przy stanie 10:14, Finowie obronili się w dwóch kolejnych akcjach, ale w trzeciej popełnili błąd dotknięcia siatki (12:15).

Do rozegrania pozostał mecz Polska – Bułgaria. Jeśli Polacy wygrają w nim dwa sety, utrzymają pozycję lidera grupy D.

Finlandia – Iran 2:3 (19:25, 25:22, 25:23, 23:25, 12:15)