MŚ w siatkówce: Serbia ograła pogromców Polaków

Siatkarze Serbii wygrali 3:0 z Argentyną w pierwszym sobotnim meczu grupy H drugiej rundy mistrzostw świata. W kolejnym spotkaniu tej grupy Polska zmierzy się z Francją.

Obie ekipy drugą fazę grupową MŚ rozpoczęli od zwycięstw po tie-breakach. Serbowie po zaciętym starciu pokonali reprezentację Francji (18:16 w piątym secie!), a bohaterem spotkania był zdobywca 38 punktów Aleksandar  Atanasijević. Argentyńczycy, choć z powodu skromnego dorobku z pierwszej fazy nie mają praktycznie szans na awans z tej grupy, niespodziewanie ograli Polskę 3:2. Mecz miał dramatyczny przebieg, siatkarze Albicelestes przegrywali 11:14 w tie-breaku, a wygrali 16:14! Wiele kontrowersji wzbudziły decyzje arbitrów, kwestionowane przez trenera Julio Velasco. Za niesportowe zachowanie po meczu, "obraźliwe gesty" szkoleniowiec Argentyńczyków spotkanie z Serbią musiał obserwować z trybun. Zastąpił go asystent Julian Alvarez.

Premierowa odsłona, po wyrównanym początku (9:9), przybrała jednostronne oblicze. W końcówce seta Serbowie przeważali już wyraźnie (18:14, 22:17). Gdy Cristian Poglajen przestrzelił atak mieli piłkę setową, a w kolejnej akcji zamknęli seta blokiem na Martinie Ramosie (25:18).

Set numer dwa był bardziej wyrównany, a wynik długo oscylował wokół remisu (8:8, 11:11, 16:16). Później przewagę zaczęli budować Serbowie (21:17), piłkę setową wywalczył Marko Podrascanin (24:20), a wynik tej partii na 25:22 ustalił Uros Kovacevic.

W trzeciej odsłonie do głosu doszli Argentyńczycy, którzy po pierwszej przerwie zaczęli budować przewagę (7:12) i na drugą przerwę schodzili już z sześcioma punktami zaliczki (10:16). Taka sytuacja wyniknęła nie tyle ze znaczącej poprawy gry ekipy Albicelestes, co ze słabszej postawy Serbów. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia, który dokonał kilku ważnych roszad w składzie, zabrali się jednak do roboty i przewaga rywali zaczęła błyskawicznie topnieć (20:20). W kluczowej akcji Argentyńczycy pogubili się w obronie, a po chwili autowy atak Bruno Limy zakończył to spotkanie (25:22).