Polska – Francja. Kto wygrywał częściej?

Siatkówka
Polska – Francja. Kto wygrywał częściej?
fot. PAP

Już tylko godziny liczą polskich siatkarzy do ważnego pojedynku z reprezentacją Francji na mistrzostwach świata rozgrywanych w Bułgarii i we Włoszech. Jak wygląda bilans spotkań między tymi reprezentacjami na przestrzeni lat?

Pierwszy raz obie ekipy spotkały się w 1949 roku na mistrzostwach świata w fazie finałowej. Wówczas Polacy zwyciężyli 3:0. Od tego momentu zarówno w starciach towarzyskich i tych na wielkich imprezach wszystkie padały łupem Polaków. Tak było aż do 1979 roku, kiedy to w meczach towarzyskich Francuzi wygrali dwa z trzech spotkań z naszą reprezentacją. Jednakże w tym samym roku na mistrzostwach Europy w fazie finałowej to oni musieli uznać naszą wyższość.

Następnym razem spotkaliśmy się z nimi dopiero po czterech latach i wtedy ponownie triumfowaliśmy. W kolejnych latach oba zespoły zaczęły się już dzielić zwycięstwami jak i porażkami.

Kryzys pojawił się w 1996 roku, bowiem od tego momentu nie mogliśmy pokonać Trójkolorowych na żadnym turnieju. Trwało to aż do 2001 roku. Dominacja rywali miała miejsce jeszcze dwa razy – w 2004 i 2013 roku. W pozostałych latach rywalizacja była wyrównana.

W 2018 roku pod wodzą Vitala Heynena drużyny mierzyły się ze sobą dwa razy i oba spotkania zakończyły się zwycięstwami Polaków.

We wszystkich starciach stoczonych pomiędzy tymi drużynami, to Polacy częściej wychodzili zwycięsko.  

Francuzi w polskim sztabie szkoleniowym

Francuscy trenerzy chętnie obierali Polskę jako kierunek, w którym chcieliby pracować. W latach 2014-2016 selekcjonerem reprezentacji Polski siatkarzy był Stephane Antiga, a drugim trenerem jego rodak Philippe Blain. Z reprezentacją Polski udało im się wywalczyć tytuł mistrza świata w 2014 roku oraz stanąć na trzecim stopniu podium w Pucharze Świata w 2015 roku.

Do tej pory Polacy nie zasiedli w sztabie szkoleniowym reprezentacji Francji.

SF, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze