Komitet wykonawczy UEFA wybrał organizatora mistrzostw Europy w 2024 roku. Rywalizacja toczyła się pomiędzy federacją turecką,  a niemiecką (DFB). Na specjalnie zorganizowanej konferencji w szwajcarskim Nyonie europejska federacja piłkarska podała do wiadomości, że to Niemcy zostaną gospodarzami turnieju o mistrzostwo starego kontynentu.

Już w zeszłym tygodniu światowe media podawały informacje o znacznej przewadze naszego zachodniego sąsiada w wyścigu o największą sportową imprezę w Europie. DFB to zdecydowanie bardziej doświadczona federacja w organizowaniu piłkarskich imprez. W 1974 roku RFN był gospodarzem szczęśliwych dla Polaków mistrzostw świata. W 1988 Niemcy organizowali mistrzostwa Europy. Kolejnym wielkim wydarzeniem był mundial w 2006 roku z finałem w Berlinie. 

Na swojej oficjalnej stronie UEFA opublikowała 40-stronicowy raport oceniający obydwu kandydatów. Kraje były klasyfikowane według 12 najważniejszych kryteriów m.in. jakości stadionów, zakwaterowania, infrastruktury oraz sytuacji politycznej. Kandydatura DFB sprostała oczekiwaniom federacji w każdej dziedzinie.  Ich prezentacja została oceniona jako „najwyższej jakości”.

Turcja wypadła znacznie gorzej. Jednym z głównych powodów odrzucenia jej kandydatury był problem łamania praw człowieka w tym kraju, co jest jednym z kluczowych kryteriów dla organizatorów mistrzostw Europy. To już czwarta porażka Turków w wyścigu o prawa do wielkich imprez. Poprzednio zostali odrzuceni przez UEFA w walce o tytuł gospodarza w latach 2008, 2012 oraz 2016 (z Francją przegrali tylko jednym głosem).

 

24 drużyny rozegrają turniej na dziesięciu niemieckich stadionach. Lista piłkarskich obiektów prezentuje się następująco:

Berlin – Olympiastadion

Monachium  – Allianz Arena

Dortmund – Westfalenstadion

Gelsenkirchen – Arena AufSchalke

Stuttgart – Mercedes-Benz Arena

Hamburg – Volksparkstadion

Dusseldorf – Esprit Arena

Kolonia – Müngersdorfer Stadion

Lipsk – Red Bull Arena

Frankfurt – Waldstadion

 

Warto przypomnieć, że najbliższe EURO2020 odbędzie się bez jednoznacznego gospodarza. Spotkania zostaną rozegrane w 12. miastach Europy.