Amerykanie pokonani! Polska w finale mistrzostw świata siatkarzy

W półfinale mistrzostw świata siatkarzy Polska wygrała ze Stanami Zjednoczonymi 3:2. Podopieczni trenera Vitala Heynena w niedzielnym finale zagrają z reprezentacją Brazylii, która pokonała 3:0 Serbię. W Turynie dojdzie więc do powtórki finału sprzed czterech lat – wówczas, w Katowicach Polacy wygrali 3:1.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Amerykanie (1:4), ale Polacy szybko opanowali sytuację i już na pierwszej przerwie technicznej mieli przewagę (8:6). Kluczowa dla scenariusza tej partii była seria punktów przy zagrywkach Fabiana Drzyzgi (14:7). Polacy wypracowali przewagę, którą utrzymali w dalszej części seta (16:10, 20:13). Kluczowymi elementami, przy słabszym przyjęciu, były zagrywka i blok. Michał Kubiak zakończył seta atakiem po bloku rywali (25:22).

Już w końcówce pierwszej partii Amerykanie poprawili zagrywkę, co jeszcze bardziej uwidoczniło się od początku drugiego seta, gdy mocnymi serwisami zaczęli budować przewagę (2:4, 9:12).  Polacy zdołali odrobić straty (13:13, 16:16), jednak końcówka należała do podopiecznych trenera Johna Sperawa. Taylor Sander ustalił wynik seta na 20:25. W trzeciej partii Polacy nadal przeżywali ciężkie chwile, mieli problemy ze skończeniem akcji, trafiali na szczelny blok rywali, a zagrywka Amerykanów nadal była sporym problemem. W końcówce zdołali się jednak pozbierać, wyrównali stan seta (22:22), jednak Bartosz Kurek w ostatniej akcji zaatakował w aut (23:25).

Polacy znaleźli się pod ścianą, ale w czwartej odsłonie pokazali charakter. Od początku seta zaczęli forsować swój styl gry i uzyskali przewagę (8:6, 16:14). Bohaterem końcówki seta był Kurek, który skończył cztery ważne ataki i zamknął seta (25:20). W tej sytuacji finalistę mistrzostw świata miał wyłonić tie-break. Kapitalnie rozpoczęli go Polacy, którzy prowadzili 6:1, a następnie 8:3 – przy zmianie stron. W końcówce biało-czerwoni przetrwali ciężkie chwile i serię Amerykanów (11:9). Wygrali decydującego seta 15:11 i zameldowali się w finale.

Siatkarze Stanów Zjednoczonych byli w ostatnim czasie niezwykle groźnymi rywalami dla biało-czerwonych. W czterech poprzednich latach, na dziewięć meczów, tylko dwa razy górą byli Polacy. Nawet na pamiętnych mistrzostwach świata w 2014 polscy siatkarze musieli uznać wyższość tego rywala. Przegrana 1:3 w Łodzi była jedyną porażką podopiecznych trenera Stephane Antigi w drodze po złoto siatkarskiego mundialu. Francuski szkoleniowiec pożegnał się z posadą selekcjonera po klęsce 0:3 z Amerykanami w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro...

Obecny sezon to starcia obu ekip w Lidze Narodów, które również nie skończyły się po myśli Polaków. W fazie interkontynentalnej, na turnieju w Hoffman Estates koło Chicago siatkarze trenera Heynena przegrali 0:3, na turnieju finałowym w Villeneuve-d’Ascq koło Lille również było 0:3... Tym razem, w meczu o zdecydowanie wyższą stawkę, to Polacy byli górą!

W meczu o złoto MŚ 2018 zobaczymy powtórkę sprzed czterech lat. Wówczas – 21 września 2014 roku w katowickim Spodku Polacy wygrali z Brazylią 3:1. Czy i tym razem będą w stanie pokonać Canarinhos? Finał Polska – Brazylia zostanie rozegrany w niedzielę o godzinie 21.15. Wcześniej, o godzinie 17.00 w meczu o brąz Serbia zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi.

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (29), Michał Kubiak (22) – Polska; Matthew Anderson (19), Taylor Sander (19), Aaron Russell (18), David Smith (12) – USA. Amerykanie lepiej punktowali w ataku (59–65) i zagrywką (7–8), popełnili jednak więcej błędów od rywali (29–20); Polacy więcej punktów zdobyli blokiem (13–10). W reprezentacji Polski na najwyższe uznanie zasłużył Kurek, szczególnie za czwartą partię, w której jego skuteczne ataki poprowadziły Polaków do tie-breaka. Ważną rolę w przełomowych momentach odegrała zagrywka, w której brylowali Kubiak oraz Fabian Drzyzga (po 3 punkty).

Polska – USA 3:2 (25:22, 20:25, 23:25, 25:23, 15:11)

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero) oraz Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Grzegorz Łomacz, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka, Damian Schulz. Trener: Vital Heynen.
USA: Matthew Anderson, Aaron Russell, Taylor Sander, Micah Christenson, Maxwell Holt, David Smith –  Erik Shoji (libero) oraz Daniel McDonnell. Trener: John Speraw.

Sędziowie: Vladimir Simonovic (Serbia) – Andrei Zenovich (Rosja).

Mecz zakończony
Polska
3:2
USA
Zapis relacji
Relacja zakończona

Polska – USA 3:2 (25:22, 20:25, 23:25, 25:20, 15:11) POLSKA W FINALE MISTRZOSTW ŚWIATA!

Polska – USA 2:2, 14:10 Piłka meczowa! Michał Kubiak!

Polska – USA 2:2, 13:9 Blok! Dwa punkty do finału...

Polska – USA 2:2, 12:9 Wreszcie! Polacy zrobili przejście...

Polska – USA 2:2, 11:9 Seria Amerykanów...

Polska – USA 2:2, 11:8 Daniel McDonnell - as serwisowy. Trener Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – USA 2:2, 11:7 Zablokowany Dawid Konarski.

Polska – USA 2:2, 11:5 Serwis Amerykanów w siatkę.

Polska – USA 2:2, 9:3 Michał Kubiak - as serwisowy!

Polska – USA 2:2, 8:3 Kapitalny blok i pięć punktów przewagi Polaków przy zmianie stron!

Koncert Kurka w końcówce czwartej partii!

Polska – USA 2:2, 6:3 David Smith – as serwisowy.

Polska – USA 2:2, 6:1 Skuteczny blok Piotra Nowakowskiego. Trener John Speraw poprosił o czas.

Polska – USA 2:2, 5:1 Bartosz Kurek znów skutecznie. Fabian Drzyzga cały czas w polu zagrywki.

Polska – USA 2:2, 4:1 Skuteczny blok Polaków! John Speraw wziął czas.

Polska – USA 2:2, 2:0 Pierwsze piłki dla Polaków.

Polska – USA 2:2, 1:0 Rozpoczynamy piątą partię! Kto zagra z Brazylią w niedzielnym finale?

Polska – USA 2:2 (25:22, 20:25, 23:25, 25:20) Bartosz Kurek bohaterem końcówki seta! Tie-break wyłoni drugiego finalistę MŚ!

Polska – USA 1:2, 24:19 Skuteczny blok i piłka setowa dla Polski!

Polska – USA 1:2, 23:19 Taylor Sander dotknął siatki.

Polska – USA 1:2, 22:19 David Smith ze środka.

Polska – USA 1:2, 22:18 Bartosz Kurek znów skutecznie!

Polska – USA 1:2, 21:17 Bartosz Kurek posłał piłkę w boczną linię, co pokazała weryfikacja.

Polska – USA 1:2, 20:17 Bartosz Kurek - atak blok-aut. Trener John Speraw poprosił o czas.

Polska – USA 1:2, 19:17 Potężne uderzenie Michała Kubiaka.

Polska – USA 1:2, 18:16 Dotknięcie siatki po stronie Amerykanów.

Polska – USA 1:2, 17:15 Skutecznie Dawid Konarski.

Polska – USA 1:2, 16:14 Autowa zagrywka Amerykanów i dwa oczka zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

Polska – USA 1:2, 15:14 Skuteczny atak Davida Smitha.

Polska – USA 1:2, 14:13 Dotknięcie siatki po stronie Polaków.

Polska – USA 1:2, 13:12 Aaron Russell zaatakował po bloku w aut. Vital Heynen poprosił o czas.

Zmarnowana szansa Polaków trzecim secie

Polska – USA 1:2, 12:10 Nieporozumienie w polskiej ekipie i Bartosz Kurek wpadł w siatkę.

Polska – USA 1:2, 11:8 Micah Christenson zaserwował w aut.

Polska – USA 1:2, 10:8 Skuteczny blok Amerykanów.

Polska – USA 1:2, 10:6 Przestrzelony atak Amerykanów! Trener John Speraw poprosił o czas.

Polska – USA 1:2, 9:6 Skuteczny atak Bartosza Kurka!

Polska – USA 1:2, 8:6 David Smith zaserwował w siatkę. Dwa punkty przewagi Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – USA 1:2, 7:5 Jakub Kochanowski ze środka.

Polska – USA 1:2, 6:4 Taylor Sander nadepnął linię podczas ataku.

Polska – USA 1:2, 5:3 Aaron Russell pomylił się w ataku.

Polska – USA 1:2, 4:3 Szczelny blok Polaków.

Polska – USA 1:2, 3:3 Michał Kubiak obił dłonie rywali.

Polska – USA 1:2, 1:2 Rozpoczęła się czwarta odsłona tego meczu.

Polska – USA 1:2 (25:22, 20:25, 23:25) Bartosz Kurek zaatakował w aut... Odsłona numer trzy dla Amerykanów, którym brakuje już tylko jednego seta do finału...

Polska – USA 1:1, 23:24 Michał Kubiak z lewego skrzydła.

Polska – USA 1:1, 22:24 Piłka setowa dla Amerykanów.

Polska – USA 1:1, 22:23 Taylor Sander popisał się piekielnie mocnym atakiem po bloku.

Polska – USA 1:1, 22:22 Michał Kubiak - atak blok-aut!

Polska – USA 1:1, 21:22 Bartosz Kurek pewniakiem w ostatnich akcjach!

Polska – USA 1:1, 20:21 Skuteczny atak Bartosza Kurka nad blokiem Amerykanów.

Polska – USA 1:1, 19:20 Kolejna przestrzelona zagrywka siatkarzy USA.

Polska – USA 1:1, 18:19 Przestrzelona zagrywka Amerykanów.

Polska – USA 1:1, 17:19 Fabian Drzyzga zaserwował w siatkę.

Polska – USA 1:1, 17:18 Skuteczny blok Polaków!

Polska – USA 1:1, 16:18 Piotr Nowakowski skutecznie ze środka.

Polska – USA 1:1, 15:17 Jakub Kochanowski - as serwisowy, co pokazała weryfikacja. Trener Amerykanów poprosił o czas.

Polska – USA 1:1, 14:17 Dawid Konarski zaatakował po bloku, co pokazała weryfikacja.

Polska – USA 1:1, 13:17 Dawid Konarski skończył kontrę Polaków.

Polska – USA 1:1, 12:16 Skuteczny atak Dawida Konarskiego.

Polska – USA 1:1, 11:16 Aaron Russell popisał się skutecznym atakiem. Pięć punktów różnicy na drugiej przerwie.

Polska – USA 1:1, 11:15 Skutecznie Aleksander Śliwka.

Polska – USA 1:1, 10:15 Bartosz Kurek atakiem po bloku przerwał serię siatkarzy USA.

Polska – USA 1:1, 9:15 Skuteczna kontra Amerykanów. Drugi czas dla Vitala Heynena.

Polska – USA 1:1, 9:14 Trwa seria Amerykanów...

Polska – USA 1:1, 9:13 Bartosz Kurek zablokowany. Trener Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – USA 1:1, 9:12 Matthew Anderson - as serwisowy.

Polska – USA 1:1, 9:10 Bartosz Kurek zaatakował po skosie.

Polska – USA 1:1, 8:9 Atak Amerykanów bez bloku.

Polska – USA 1:1, 7:8 Różnica punktu na pierwszej przerwie.

Polska – USA 1:1, 6:7 Matthew Anderson zatrzymany blokiem.

Polska – USA 1:1, 5:6 David Smith przestrzelił zagrywkę.

Polska – USA 1:1, 3:4 Kapitalna obrona Amerykanów, ale Polacy szczęśliwie zdobyli punkt.

Polska – USA 1:1, 2:4 Skuteczny blok Amerykanów i przewaga na początku seta.

Polska – USA 1:1, 0:2 Rozpoczął się trzeci set.

Polska – USA 1:1 (25:22, 20:25) Taylor Sander zakończył seta. Amerykanie wyrównali stan meczu.

Polska – USA 1:0, 19:24 Piłka setowa dla ekipy USA.

Seria Polaków z drugiego seta

Polska – USA 1:0, 19:22 Techniczny atak Michała Kubiaka.

Polska – USA 1:0, 18:22 Utrzymują przewagę Amerykanie.

Polska – USA 1:0, 17:21 Żółta kartka dla Michała Kubiaka. Zamieszanie podczas weryfikacji i powtórzona akcja.

Polska – USA 1:0, 17:21 Artur Szalpuk zablokowany.

Polska – USA 1:0, 17:20 Aaron Russell - as serwisowy.

Nerwowa końcówka pierwszego seta

Polska – USA 1:0, 17:19 Skuteczny atak Amerykanów ze środka. Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – USA 1:0, 17:18 Taylor Sander przedarł się przez Polski blok.

Polska – USA 1:0, 16:16 Dwie piłki po przerwie dla Amerykanów.

Polska – USA 1:0, 16:14 Matthew Anderson pomylił się w ataku! Dwa oczka przewagi Polaków na drugiej przerwie.

Polska – USA 1:0, 13:13 Piotr Nowakowski zatrzymał blokiem Davida Smitha. Trener John Speraw wziął czas.

Polska – USA 1:0, 12:13 Artur Szalpuk szczęśliwie, ale skutecznie.

Polska – USA 1:0, 11:13 Skuteczny atak Bartosza Kurka.

Polska – USA 1:0, 10:12 Skutecznie Piotr Nowakowski.

Polska – USA 1:0, 9:12 Zablokowany Bartosz Kurek. Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – USA 1:0, 9:11 Matthew Anderson zaatakował w linię, co pokazała weryfikacja.

Polska – USA 1:0, 9:10 Taylor Sander zaatakował po bloku.

Polska – USA 1:0, 8:8 Pomyłka Matthew Andersona w ataku.

Popis serwisowy Michała Kubiaka w pierwszym secie

Polska – USA 1:0, 6:8 Bartosz Kurek zaserwował w siatkę. Dwa oczka różnicy na pierwszej przerwie.

Polska – USA 1:0, 6:7 Skutecznie Bartosz Kurek.

Polska – USA 1:0, 5:7 Skuteczna kontra Amerykanów.

Polska – USA 1:0, 5:5 Polacy odrobili straty z początku seta.

Polska – USA 1:0, 3:5 David Smith z krótkiej.

Polska – USA 1:0, 2:4 Taylor Sander - as serwisowy.

Polska – USA 1:0, 2:3 Utrudnianie rozegrania przez Polaków.

Kapitalny, pojedynczy blok Bartosza Kurka!

Polska – USA 1:0, 1:1 Rozpoczął się set numer dwa.

Polska – USA 1:0 (25:22) Michał Kubiak zakończył seta atakiem po bloku rywali.

Polska – USA 0:0, 24:22 Autowy atak Polaków, co potwierdziła weryfikacja.

Polska – USA 0:0, 24:20 Bartosz Kurek - piłka setowa dla Polski!

Polska – USA 0:0, 23:20 Michał Kubiak zaatakował w siatkę.

Polska – USA 0:0, 23:19 Taylor Sander - as serwisowy. Vital Heynen wziął czas.

Polska – USA 0:0, 23:17 Bartosz Kurek po skosie trafił w linię.

Polska – USA 0:0, 22:17 Taylor Sander po dłoniach polskich blokujących.

Polska – USA 0:0, 22:15 Przestrzelone zagrywki po obu stronach.

Polska – USA 0:0, 21:14 Bartosz Kurek przedarł się przez blok rywali.

Polska – USA 0:0, 20:13 Serwis Amerykanów w siatkę.

Polska – USA 0:0, 19:13 Artur Szalpuk po prostej w aut.

Polska – USA 0:0, 19:12 Zablokowany atak Artura Szalpuka.

Polska – USA 0:0, 19:10 Maxwell Holt zatrzymany blokiem przez Piotra Nowakowskiego.

Polska – USA 0:0, 18:10 Michał Kubiak - as serwisowy.

Polska – USA 0:0, 17:10 Autowy atak Amerykanów!

Polska – USA 0:0, 16:10 Michał Kubiak - as serwisowy. Sześć oczek zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

Polska – USA 0:0, 14:10 Polacy nie poradzili sobie z zagrywką Davida Smitha. Czas dla Vitala Heynena.

Polska – USA 0:0, 14:9 Bartosz Kurek zaatakował w aut.

Polska – USA 0:0, 14:8 Aaron Russell zaatakował blok-aut.

Polska – USA 0:0, 14:7 Fabian Drzyzga - as serwisowy!

Polska – USA 0:0, 13:7 Kolejny blok Polaków!

Polska – USA 0:0, 12:7 Fabian Drzyzga - as serwisowy. Trener Amerykanów wziął drugi czas.

Polska – USA 0:0, 11:7 Kolejna pomyłka Amerykanów w ataku, co potwierdziła weryfikacja.

Polska – USA 0:0, 10:7 Pojedynczy blok i rośnie przewaga Polaków!

Polska – USA 0:0, 8:6 Taylor Sander popełnił błąd w ataku! Dwa oczka zaliczki Polaków na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – USA 0:0, 7:6 Michał Kubiak - blok-aut.

Polska – USA 0:0, 6:6 Zepsuta zagrywka Polaków po czasie.

Polska – USA 0:0, 6:5 Michał Kubiak skończył kontrę Polaków! Trener John Speraw poprosił o czas.

Polska – USA 0:0, 5:5 Mateusz Bieniek zaatakował po bloku rywali.

Polska – USA 0:0, 4:5 Taylor Sander zaatakował w aut.

Polska – USA 0:0, 3:5 Pomyłki obu drużyn w polu zagrywki.

Polska – USA 0:0, 2:4 Skutecznie Artur Szalpuk z lewego skrzydła.

Polska – USA 0:0, 1:4 Taylor Sander atak blok-aut.

Polska – USA 0:0, 1:3 Szarpana akcja i skuteczny blok Amerykanów.

Polska – USA 0:0, 1:1 Bartosz Kurek zdobył pierwszy punkt dla Polski.

Polska – USA 0:0, 0:1 Matthew Anderson otworzył mecz skutecznym atakiem.

Czas na hymny.

Polska – USA 0:0 Składy:

Polska: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Artur Szalpuk, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek – Paweł Zatorski (libero). Trener: Vital Heynen
USA: Matthew Anderson, Aaron Russell, Taylor Sander, Micah Christenson, Maxwell Holt, David Smith –  Erik Shoji (libero). Trener: John Speraw

Włochy 2:3

Bilans: 10 meczów (7 zwycięstw – 3 porażki); sety 26–12.

Heynen: Jesteśmy gotowi, aby zagrać w finale

Obie reprezentacje rozpoczęły przedmeczową rozgrzewkę.