Przez ostatnie pięć lat memoriał odbywał się w Murowanej Goślinie, ale organizatorzy w tym roku postanowili zmienić lokalizację.

 

- Zdecydował przede wszystkim fakt, że w Zalasewie otwarto nową, znacznie większą halę, gdzie mecze będzie mogło obejrzeć dużo więcej kibiców. Zainteresowanie biletami w tym roku było wręcz rekordowe. Niewykluczone, że koniunkturę nabili sami siatkarze świetnymi występami na mundialu, ale niemal wszystkie wejściówki sprzedaliśmy praktycznie jeszcze przed półfinałem mundialu - powiedziała współorganizatorka turnieju Anna Sumelka.

 

W turnieju wystąpią cztery czołowe drużyny PlusLigi: ubiegłoroczny zwycięzca ONICO Warszawa, Stocznia Szczecin, która przeprowadziła najbardziej spektakularne transfery, wicemistrz kraju Zaksa Kędzierzyn Koźle oraz Aluron Virtu Warta Zawiercie.

 

W składach tych ekip jest aż 17 uczestników zakończonych w niedzielę mistrzostw świata, w tym sześciu złotych medalistów: Bartosz Kurek, Bartosz Kwolek, Damian Wojtaszek, Aleksander Śliwka, Paweł Zatorski, Mateusz Bieniek oraz asystent Viatla Heynena i jednocześnie opiekun szczecińskich siatkarzy Michał Mieszko Gogol.

 

- Rozsądek podpowiada – miesiąc urlopu dla chłopaków, serce mówi – przyjeżdżajcie do nas. Może nie wszyscy nasi reprezentanci wystąpią w memoriale, ale w Zalasewie na pewno pojawi się Kurek - zdradziła Sumelka.

 

Pierwsze mecze zaplanowano na sobotę, dzień wcześniej odbędą się warsztaty siatkarskie dla dzieci, które poprowadzą m.in. legendarny Brazylijczyk Giba, były selekcjoner polskiej reprezentacji Stephane Antiga oraz byli i obecni zawodnicy Piotr Gacek, Jan Nowakowski i Andrzej Wrona.

 

Natomiast między spotkaniami półfinałowymi rozegrany zostanie pojedynek VIP-ów ze sztabami szkoleniowymi drużyn. Karierę zawodniczą oficjalnie zakończy były siatkarz m.in. ZAKSY Kędzierzyn Koźle i Skry Bełchatów Dominik Witczak.

 

Arkadiusz Gołaś był jednym z najbardziej utalentowanych w kraju zawodników. Reprezentował Polskę w igrzyskach olimpijskich w Atenach. W latach 2000-04 grał w AZS Częstochowa, a później we włoskim klubie Sempre Volley Padwa. Zginął tragicznie w wieku 24 lat w wypadku samochodowym w 2005 roku na autostradzie w Austrii. Jechał wówczas do Włoch, gdzie miał kontynuować karierę w słynnym Lube Banca Macerata.

Program turnieju:
 
 sobota - półfinały
 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Stocznia Szczecin (13.00)
 ONICO Warszawa – Aluron Virtu Warta Zawiercie (17.00)
 
 niedziela
 mecz o 3. miejsce  (12.00)
 mecz o 1. miejsce  (16.00)