PlusLiga: MKS Będzin – walka o bezpieczne miejsce w tabeli

Siatkówka
PlusLiga: MKS Będzin – walka o bezpieczne miejsce w tabeli
fot. Cyfrasport

Holenderski trener siatkarzy MKS Będzin Gido Vermeulen przyznał, że chciałby, aby w rozpoczynającym się sezonie PlusLigi jego drużyna zajęła miejsce, które zapewni spokojne utrzymanie w ekstraklasie oraz prezentowała "dobry i równy poziom gry w każdym spotkaniu”.

Vermeulen łączy pracę w polskim klubie z prowadzeniem reprezentacji swojego kraju. Podczas zakończonych niedawno mistrzostw świata "Pomarańczowi" sprawili dużą niespodziankę, pokonując w grupie Brazylię i Francję, ale później odpadli w drugiej rundzie.
 
"Zespół klubowy, mimo mojej nieobecności, pracował bardzo ciężko i według ustalonego wcześniej planu, o realizacji którego na bieżąco informowali mnie współpracownicy ze sztabu szkoleniowego. Po przylocie do Polski zastałem zawodników w świetnej kondycji fizycznej i motorycznej, co bardzo mnie cieszy" – ocenił trener.
 
Podkreślił, że trwa zgrywanie się drużyny w nieco zmienionym personalnie kształcie. "Teraz, bazując na wcześniejszych przygotowaniach i bardzo dobrej atmosferze, będziemy scalać poszczególne formacje, zgrywać nowych zawodników z drużyną" – tłumaczył.
 
Ci nowi to Jake Langlois, trzeci w dziejach MKS siatkarz ze Stanów Zjednoczonych, który dołączył do zespołu po udanym dla Amerykanów mundialu, zakończonym zdobyciem przez nich brązowego medalu.
 
"To ogromna motywacja do dalszej pracy. Bardzo się cieszę, że zagram w lidze mistrzów świata. Grałem już w Polsce podczas ubiegłorocznej edycji Ligi Światowej, wówczas ogromne wrażenie wywarła na mnie atmosfera panująca w hali. Cieszę się, że znów jestem w kraju, w którym ludzie tak bardzo kochają siatkówkę" – powiedział 26-letni zawodnik, mający 208 cm wzrostu.
 
Najwyższy w aktualnej kadrze MKS Amerykanin w poprzednim sezonie bronił barw włoskiego zespołu Gi Group Monza.
 
Po odejściu z będzińskiego klubu Brazylijczyka Rafaela Araujo za atak będzie odpowiadał reprezentant Australii Lincoln Alexander Williams, który przyszedł z niemieckiego United Volleys Rhein-Main. Dwumetrowy zawodnik przyznał, że przed podpisaniem kontraktu konsultował się z grającymi wcześniej w MKS rodakami Harrisonem Peacockiem i Nathanem Robertsem.
 
"Rozmawiałem z nimi i o PlusLidze, i o klubie. Obaj utwierdzili mnie w przekonaniu, że to dobry wybór, dobry kierunek, choć nie ukrywam, że gra w Polsce już od dawna była moim marzeniem" – zaznaczył Williams.
 
Latem z MKS pożegnali się – poza Araujo - Marcin Waliński (Aluron Virtu Warta Zawiercie), Zlatan Jordanow, Jan Klobucar i Jonah Seif.
 
Poza dwoma obcokrajowcami nowymi graczami zostali przyjmujący Adrian Buchowski i Jan Fornal oraz rozgrywający Tomasz Kowalski.
 
Zdaniem trenera Vermeulena trudno przed startem sezonu ocenić, czy nowa drużyna jest silniejsza od poprzedniej, która skończyła rywalizację na 13. miejsce.
 
"Odpowiedź na to pytanie zweryfikujemy na koniec sezonu. Na pewno chcemy zapewnić sobie spokojnie utrzymanie, zająć bezpiecznie miejsce w tabeli oraz prezentować dobry i równy poziom gry w każdym spotkaniu. Chcemy wygrać jak najwięcej meczów i zdobyć jak najwięcej punktów" – zaznaczył holenderski szkoleniowiec.
 
Vermeulen pracuje w MKS od 21 lutego. Zastąpił Kanadyjczyka Stelio DeRocco, który po dwóch latach pracy, rozstał się z klubem. Wtedy zespół zajmował w tabeli 13. miejsce. Kadrę narodową Holandii prowadzi od listopada 2014; na rozgrywanych w Polsce mistrzostwach Europy w 2017 zajął z nią 14. lokatę.
 
MKS Będzin 2018/19:
 
[1] Tomasz Kowalski (Polska, 1991 – rozgrywający)
[3] Adrian Buchowski (Polska, 1991 – przyjmujący)
[4] Łukasz Kozub (Polska, 1997 – rozgrywający)
[5] Artur Ratajczak (Polska, 1990 – środkowy)
[7] Mateusz Kowalski (Polska, 1997 – środkowy)
[10] Bartłomiej Grzechnik (Polska, 1993 – środkowy)
[12] Jan Fornal (Polska, 1995 – przyjmujący)
[13] Michał Potera (Polska, 1988 – libero)
[14] Jakub Peszko (Polska, 1992 – przyjmujący)
[16] Rafał Faryna (Polska, 1994 – atakujący)
[17] Szymon Gregorowicz (Polska, 1994 libero)
[18] Jake Langlois (USA, 1992 – przyjmujący)
[20] Lincoln Williams (Australia, 1993 – atakujący)
 
Trener: Gido Vermeulen (Holandia), asystenci trenera: Rafał Murczkiewicz (Polska), Emil Siewiorek (Polska).
 

Terminarz i plan transmisji meczów 1. kolejki PlusLigi:

 

2018-10-12: Cerrad Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel (piątek, godzina 18.00; transmisja – Polsat Sport Extra)
2018-10-12: ONICO Warszawa – Cuprum Lubin (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport News, Polsatsport.pl) 
2018-10-13: Aluron Virtu Warta Zawiercie – Asseco Resovia (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2018-10-13: MKS Będzin – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsatsport.pl) 
2018-10-14: Stocznia Szczecin – Trefl Gdańsk (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport, Polsatsport.pl)
2018-10-14: GKS Katowice – Indykpol AZS Olsztyn (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport News) 
2018-10-15: Chemik Bydgoszcz – PGE Skra Bełchatów (poniedziałek, godzina 18.00; transmisja – transmisja – Polsat Sport Extra).

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze