MŚ w gimnastyce sportowej: Czwarty medal Biles w Dausze

Amerykanka Simone Biles zajęła w Dausze drugie miejsce w ćwiczeniach na poręczach w mistrzostwach świata w gimnastyce sportowej. To jej czwarty medal wywalczony podczas imprezy w Katarze, poprzednie trzy były złote. Zwyciężyła Belgijka Nina Derwael.

21-letnia Biles wcześniej w piątek została mistrzynią świata w skoku. Był to jej 13. złoty medal w karierze, co jest rekordem w gimnastyce sportowej. W Dausze triumfowała także drużynowo oraz w wieloboju indywidualnym.

Przed Biles jeszcze kolejne finały indywidualne: na równoważni i w ćwiczeniach wolnych.

Amerykanka już wcześniej była najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii kobiecej gimnastyki sportowej, a w piątek - zdobywając 13. złoty medal - poprawiła również osiągnięcie z lat 90. XX wieku Białorusina Witalija Szczerby (12 złotych krążków).

W ćwiczeniach wolnych mężczyzn triumfował Rosjanin Artur Dalalojan, który zdobył także złoto w wieloboju i srebro w drużynie. Chińczyk Xiao Ruoteng wygrał rywalizację w ćwiczeniach na koniu z łękami, natomiast na kółkach po raz trzeci z rzędu najlepszy był mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Grek Eleftherios Petrounias.

Z Polaków w Katarze startowały tylko kobiety. W kwalifikacjach zmagań drużynowych Marta Pihan-Kulesza (Kusy Szczecin), Katarzyna Jurkowska-Kowalska (Wisła Kraków), Gabriela Janik (CWZS Zawisza KG Bydgoszcz) i Wiktoria Łopuszańska (Iskra Zabrze) zajęły 22. pozycję. Indywidualnie najlepszym osiągnięciem biało-czerwonych była 25. lokata Pihan-Kuleszy w eliminacjach na równoważni. Żadnej z Polek nie udało się zakwalifikować do finałów.