Łapiński: Buksa i Matynia nie odmienią tej reprezentacji

Piłka nożna

W poniedziałek trener Jerzy Brzęczek ogłosił powołania na mecz towarzyski z Czechami (15 listopada) i rewanżowe spotkanie z Portugalią w ramach Ligi Narodów (20 listopada). Na jego liście nieoczekiwanie pojawiło się dwóch młodych graczy Pogoni Szczecin Adam Buksa i Hubert Matynia. - Nie podejrzewam, by ci zawodnicy nagle wskoczyli do pierwszego składu i wyraźnie zmienili obraz pierwszej drużyny - powiedział ekspert Polsatu Sport Tomasz Łapiński.

Marta Ćwiertniewicz: Czyje nazwisko wśród powołanych najbardziej pana zaskoczyło?

 

Tomasz Łapiński: Wszyscy są zaskoczeni powołaniami dla Adama Buksy i Huberta Matynii. To wskazuje, że trener uważnie obserwuje ligę. Ma problem z lewą obroną, więc potrzebuje na gwałt zawodnika, który zadomowiłby się w drużynie i dał nową jakość. Po cichu myślę, że to poszukiwania, które w większym stopniu będą poddane sprawdzianowi w pierwszym meczu z Czechami. Być może trener uzależni od wyniku egzaminu skład na Portugalię. Nie podejrzewam, by zawodnicy nagle wskoczyli do pierwszego składu i wyraźnie zmienili obraz pierwszej drużyny.

 

Kogo brakuje wśród powołanych?

 

Nie ma Linettego. To sygnał ze strony trenera pokazujące zawodnikowi, że coś jest nie tak i że powinien więcej dawać drużynie.

 

Czy debiutujący Adam Buksa będzie w stanie rywalizować z Arkadiuszem Milikiem i Krzysztofem Piątkiem o miejsce u boku Roberta Lewandowskiego?

 

Buksa ma znikome szanse na to, by próbować "wygryźć" ich ze składu. Podobnie, jak w przypadku Matynii jest to próba obejrzenia zawodnika na innym tle i przymierzenia go pod kątem przyszłości tej kadry.

 

Co sądzi pan o powołaniu Jakuba Błaszczykowskiegom, który nie gra w klubie?

 

Jestem zwolennikiem teorii, że Kuba jest bardzo dobrym zawodnikiem i dał bardzo wiele tej drużynie. Chwilami pokazuje w meczach Ligi Narodów, że jest wartościowym zawodnikiem. Wydaje mi się, że powinien podlegać tym samym regułom, które dotyczą innych zawodników. Brzęczek bardzo w niego wierzy i oby to się spełniło.

 

Cała rozmowa z Tomaszem Łapińskim w załączonym materiale wideo.

Marta Ćwiertniewicz, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze