Dlaczego tak mało polskich trenerów w PlusLidze?

Siatkówka

W siódmej kolejce PlusLigi dojdzie do starcia Cerrad Czarnych Radom z GKS-em Katowice. Obie drużyny prowadzą polscy trenerzy, którzy w rodzimej ekstraklasie stanowią zdecydowaną mniejszość. Dlaczego nie są cenieni w czołowych polskich klubach? Dlaczego nie znajdują uznania za granicą? Podczas magazynu #7strefa odpowiedzi na te pytania szukali Krzysztof Wanio i jego goście; Ireneusz mazur, Maciej Jarosz i Kamil Drąg. Posłuchajcie.

Krzysztof Wanio: Porozmawiamy o polskich trenerach, atak naprawdę o braku polskich trenerów i to już nie tylko na rynku zagranicznym, ale też na rynku krajowym. Ten do niedawna "Pierwszy Trener Rzeczpospolitej", bo tak mogliśmy mwóić o Andrzeju Kowalu, już przestał być trenerem. Różne są teorie: winni sami trenerzy, winne środowisko siatkarskie...

 

Ireneusz Mazur: Ja nie szukam winnych, nie szukam jednego winnego, czy też jednej instytucji. Ja mam wrażenie, że świat sportu, a szczególnie świat siatkówki właśnie zaczyna być porządkowany poprzez rynek. Rynek jest opanowywany przez menedżerów, to oni dysponują pewną grupa zawodników, a także grupą trenerów. I na tym rynku coraz mniej mieszczą się nasi trenerzy, którzy są towarem mniej atrakcyjnym. Nie zgodzę się, że nie mamy trenerów wykształconych, przygotowanych do zawodu. Właśnie mamy. Przykład Tomka Wasilkowskiego, który jest przygotowany językowo, na różnych szkoleniach, w różnych krajach z różnymi trenerami współpracuje. Kolejny przykład to Kuba Bednaruk. Uważam, że jest wielu trenerów-asystentów, którzy czekają na swoją kolej. Gdyby PZPS był lepszym menedżerem dla tych trenerów, łatwiej by było ich wypromować.

 

Maciej Jarosz: Ja uważam, że z trenerami jest podobnie jak z zawodnikami. Jeżeli zawodnik jest dobry, to nie potrzebuje żadnego menedżera, bo klub i tak po niego sięgnie. Jeżeli byśmy mieli trenerów, którzy się liczą na arenie międzynarodowej, to by sięgały po nich kluby z zagranicy i z Polski.

 

Cała rozmowa w załączonym materiale wideo. 

WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze