Fortuna 1 Liga: Raków i Sandecja przezimują na miejscach dających awans

Piłkarze Rakowa Częstochowa pokonali na wyjeździe Odrę Opole 2:0 w niedzielnym meczu 21., ostatniej w tym roku kolejki i umocnili się na prowadzeniu 1. ligi. Na drugie miejsce awansowała Sandecja Nowy Sącz, która bezbramkowo zremisowała w Katowicach z GKS.

Zespół z Częstochowy obie bramki zdobył po przerwie. W 68. minucie goście objęli prowadzenie po trafieniu Czecha Tomasa Petraska. Natomiast pięć minut przed zakończeniem regulaminowego czasu gry rzut karny wykorzystał jego rodak Petr Schwarz.

Raków z 48 punktami umocnił się na prowadzeniu i ma 10 punktów przewagi nad Sandecją, która dzięki bezbramkowemu remisowi w Katowicach z GKS awansowała na drugie miejsce. Do spadkowicza z ekstraklasy po punkcie tracą Stal Mielec i ŁKS. Ten pierwszy zespół dołączył do czołówki po pokonaniu Bytovii Bytów 2:1.

Z kolei łódzki zespół w sobotę zremisował na wyjeździe ze Stomilem Olsztyn 2:2 i do 12 przedłużył serię spotkań bez porażki, ale stracił drugie miejsce. Stomil (22 pkt) przerwę zimową spędzi na miejscu spadkowym, trzecim od końca. Cztery punkty mniej ma GKS Katowice.

Czwarty zaplanowany na niedzielę mecz pomiędzy Chojniczanką i GKS Jastrzębie został odwołany z powodu złego stanu murawy. Spotkanie ma się odbyć w poniedziałek 3 grudnia o godz. 13.

W najtrudniejszej sytuacji jest Garbarnia Kraków, która przegrała u siebie z Podbeskidziem Bielsko-Biała 0:2 i z 16 punktami zamyka tabelę.

Pierwszoligowcy wrócą na boiska 2 i 3 marca.

Wyniki sobotnich i niedzielnych meczów 21. kolejki Fortuna 1 Ligi:

Warta Poznań – Puszcza Niepołomice 2:0 (0:0)
Bramki: Robert Janicki 83, Łukasz Spławski 90

Chrobry Głogów – Wigry Suwałki 0:2 (0:0)
Bramki: Robert Bartczak 75, Bartosz Bida 90

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – GKS Tychy 3:1 (1:0)

Bramki: Roman Gergel 31 (k), Florin Purece 48, Jacek Kiełb 90 – Łukasz Grzeszczyk 64

Garbarnia Kraków – Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:2 (0:1)
Bramki: Łukasz Sierpina 23, Marcin Cabaj 75 (s)

Stomil Olsztyn – ŁKS Łódź 2:2 (1:1)
Bramki: Lukas Kuban 25, Tomasz Zając 87 – Wojciech Łuczak 17, Maciej Wolski 49

Odra Opole - Raków Częstochowa 0:2 (0:0)
Bramki: Tomas Petrasek 68, Petr Schwarz 85

GKS Katowice - Sandecja Nowy Sącz 0:0

Stal Mielec - Bytovia Bytów 2:1 (2:1)
Bramki: Bartosz Nowak 36, Josip Soljic 44 - Mateusz Kuzimski 15

W ramach akcji charytatywnej "Fortuna za gole" sponsor tytularny rozgrywek Fortuna 1 Liga przekazuje w ten weekend 2000 zł za każdą bramkę strzeloną na pierwszoligowych boiskach na rzecz Antosia Faberskiego, podopiecznego Fundacji Polsat.