Kadra hokeistów rozpoczęła zgrupowanie w Finlandii

Zimowe
Kadra hokeistów rozpoczęła zgrupowanie w Finlandii
fot. Cyfrasport

Reprezentacja polskich hokeistów rozpoczęła w poniedziałek zgrupowanie w fińskimi Vierumaki. W trakcie sześciodniowego pobytu zespół trenera Tomasza Valtonena rozegra dwa sparingi z miejscowymi drużynami ligowymi.

Biało-czerwoni korzystają z ośrodka przygotowań Fińskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

- Jesteśmy już na miejscu. W czasie zgrupowania zmierzymy się z fińskimi drużynami występującymi na co dzień w drugiej lidze (drugi poziom rozgrywkowy) TUTO Hockey w Turku i KeuPa HT w Keuruu. Generalnie wszyscy powołani zawodnicy przyjechali. Z powodów zdrowotnych brakuje jedynie Arona Chmielewskiego i Bartłomieja Bychawskiego, ich miejsce zajęli Szymon Marzec i Marcin Kolusz – powiedział PAP trener Valtonen.

 

To drugie zgrupowanie biało-czerwonych pod okiem Fina. W listopadzie Polacy podczas turnieju EIHC z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Gdańsku zagrali z zespołami Elity - Danią (1:0 i mecz przerwany w 43. minucie z powodu awarii lodowiska), Norwegią 2:4 i Austrią 0:2.

 

Na tamte spotkania nie przyjechało 15 zawodników, skonfliktowanych ze związkiem z powodów finansowych, i selekcjoner uzupełnił drużynę młodzieżą. Teraz sytuacja kadrowa się zmieniła.

 

Tuż po ogłoszeniu grudniowych powołań Stowarzyszenie Zawodników Hokeja na Lodzie (będące w sporze z PZHL) w oświadczeniu zadeklarowało, że do Finlandii pojadą wszyscy hokeiści wybrani przez selekcjonera.

 

- Reprezentacja Polski to dobro nadrzędne, dla której gra to powód do dumy, ale i olbrzymi obowiązek każdego zawodnika - przekonywał prezes stowarzyszenia i kadrowicz Krystian Dziubiński. Wyjaśnił, że decyzja o przyjeździe kadrowiczów została podjęta po indywidualnych rozmowach trenera Valtonena z każdym z graczy.

 

Spór części reprezentantów z polską federacją trwa i dotyczy rozliczeń finansowych za poprzednie zgrupowania i turnieje.

 

Valtonen przed wyjazdem do Finlandii obserwował w sobotę i niedzielę rozgrywane w Tychach MŚ U-20 Dywizji 1B, spotkał się tam też wraz ze swoimi współpracownikami z polskimi trenerami na seminarium szkoleniowym.

 

Na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku Polacy będą rywalizować w Tallinnie w mistrzostwach świata Dywizji 1B, a ich rywalami o jedno miejsce premiowane awansem do Dywizji 1A będą Estonia, Japonia, Ukraina, Rumunia i Holandia. Celem postawionym przed Valtonenem jest powrót na zaplecze Elity, czyli na drugi poziom rozgrywek, z którego biało-czerwoni spadli w kwietniu w Budapeszcie.

 

Po mistrzostwach na Węgrzech pracę stracił poprzedni szkoleniowiec polskiej reprezentacji Kanadyjczyk Ted Nolan. PZHL postawił wtedy na „kierunek fiński”, zatrudniając urodzonego w Polsce Valtonena, który jednocześnie prowadzi ekstraligowy zespół TatrySki Podhale Nowy Targ.

 

W Vierumaki była latem kadra U-20, a w listopadzie trenowali tam przez kilka dni uczniowie katowickiej SMS PZHL. Innym elementem polsko–fińskiej współpracy były zajęcia trenera bramkarzy seniorskiej kadry Tommiego Satosaari z młodymi golkiperami.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze