Największa na świecie juniorska impreza piłkarska, z udziałem 24 drużyn, rozpocznie się w czwartek 23 maja - wówczas na stadionach w Łodzi (mecz otwarcia), Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie zostaną rozegrane pierwsze spotkania. Dzień później do gry włączą się Tychy oraz Bielsko-Biała.

 

Centrum turnieju będzie Łódź. - Na stadionie Widzewa, jak liczę, odbędzie się w sumie 10 meczów, m.in. wszystkie trzy spotkania grupowe Polaków - mówił już wcześniej sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej Maciej Sawicki.

 

Faza grupowa potrwa do 31 maja i po dwóch dniach odpoczynku 16 najlepszych zespołów przystąpi do rywalizacji w 1/8 finału (2-4 czerwca). Ćwierćfinały zaplanowano na 7-8 czerwca w Łodzi, Gdyni, Tychach i Bielsku-Białej, a półfinały - 11 czerwca w Lublinie i Gdyni. Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni odbędzie się spotkanie o trzecie miejsce.

 

Format turnieju jest taki sam jak seniorskich mistrzostw Europy, czyli sześć grup po cztery drużyny. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z grup i cztery najlepsze z trzecich miejsc.

 

Wraz z harmonogramem turnieju FIFA zaprezentowała oficjalny logotyp mistrzostw, który - jak podkreślił PZPN - bardzo mocno nawiązuje do polskich akcentów. Jego głównym motywem jest rozkwitający krokus. - To symbolika, która obrazuje sposób kształtowania się kariery młodego piłkarza. Podobnie jak krokus jest zwiastunem nadejścia wiosny, a więc pory roku, w trakcie której fauna i flora budzi się do życia, tak Mistrzostwa Świata FIFA U-20 są turniejem, w którym kariera młodych piłkarzy rozkwita i nabiera rozpędu. Stąd też piłka w środku otwartego kwiatu krokusa - przyznał cytowany na stronie PZPN Dariusz Guzik, koordynator ds. marketingu i promocji, a zarazem rzecznik prasowy turnieju.

 

Oprócz krokusa w logotypie mistrzostw można znaleźć nawiązanie m.in. do polskich barw narodowych. Ceremonia losowania grup zostanie przeprowadzona 24 lutego w Gdyni. Wówczas będzie znany już dokładny terminarz turnieju. Kibice zobaczą sześć drużyn z Europy, po cztery z Azji, Afryki, Ameryki Południowej i strefy CONCACAF (państwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) oraz dwie z Oceanii. Szansę występów w przyszłorocznym turnieju mają piłkarze urodzeni w 1999 roku i młodsi.

 

Na razie wyłoniono 16 z 24 uczestników. Z Europy, oprócz Polski (jako gospodarz miała zapewnione miejsce), zagrają Portugalia, Włochy, Ukraina, Francja i Norwegia. Z Azji - Japonia, Korea Południowa, Katar i Arabia Saudyjska, ze strefy CONCACAF - Honduras, Meksyk, Panama i USA, a z Oceanii - Nowa Zelandia i Tahiti.

 

Uczestnicy z Afryki i Ameryki Południowej będą znani przed losowaniem w Gdyni. Wkrótce potem kibice będą mogli kupować bilety na turniej, dostępne na stronie FIFA. Z 21 rozegranych dotychczas turniejów MŚ do lat 20 tylko czterokrotnie gospodarzem był kraj z Europy.

 

Młodzieżowe mistrzostwa świata odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwsze zorganizowano w Tunezji, a trzy ostatnie turnieje odbyły się w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017), gdzie triumfowała reprezentacja Anglii. Najwięcej mistrzowskich tytułów mają na koncie Argentyna (sześć) i Brazylia (pięć).