Bramkowy remis na koniec roku w Gliwicach

Piast Gliwice zremisował na własnym stadionie z Jagiellonią Białystok 1:1 w piątkowym spotkaniu 20. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Oba zespoły w poprzednich pojedynkach ligowych doznały porażek – „Jaga” u siebie z Zagłębiem Lubin 0:4, Piast w Warszawie z Legią 0:2. Piątkowy mecz był więc okazją do poprawienia sobie nastrojów przed świąteczno-noworoczną przerwą.

Pierwszy kwadrans nie mógł usatysfakcjonować lekko wyziębionych kibiców na stadionie. Pod obiema bramkami niewiele się działo. W 16. minucie angielski pomocnik Tom Hateley dał gospodarzom prowadzenie uderzeniem w „okienko” z rzutu wolnego. Gliwiczanie chcieli „iść za ciosem”, jednak to rywale szybko zdobyli gola. Obrońcy Piasta pozwolili w polu karnym dokładnie podać Guilherme i oddać – na raty - strzał Karolowi Świderskiemu.

Miejscowi kibice ucieszyli się jeszcze w 34. Minucie, kiedy sytuację sam na sam wykorzystał Martin Konczkowski, tyle, że ze spalonego. W tej samej akcji kontuzji doznał obrońca Piasta Marcin Pietrowski i musiał opuści boisko.

Goście mogli prowadzić pięć minut po przerwie, kiedy napastnik gospodarzy Michal Papadopulos wybił piłkę zmierzającą do bramki Piasta po „główce” Tarasa Romanczuka.

Ofensywne próby Piasta nie przynosiły początkowo zagrożenia dla bramki Grzegorza Sandomierskiego, kończyły się najwyżej dośrodkowaniami na pole karne.

Dopiero w 63. minucie z bliska uderzył Jorge Felix, jednak zbyt lekko, by zaskoczyć golkipera przyjezdnych. Chwilę później Sandomierskiego do interwencji zmusił Joel Valencia, a w kolejnej akcji tuż przed bramką Jagiellonii skiksował Tomasz Mokwa.

W końcówce gości dwukrotnie uratowała poprzeczka w odstępie kilkudziesięciu sekund. Najpierw strzelał Mikkel Kirkesov, potem Piotr Parzyszek. W odpowiedzi sytuacji sam na sam z bramkarzem Piasta nie wykorzystał Cillian Sheridan i skończyło się podziałem punktów.

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)
Tom Hateley 16 - Karol Świderski 23

Piast: František Plach -  Marcin Pietrowski (37. Tomasz Mokwa), Uroš Korun, Aleksandar Sedlar, Mikkel Kirkeskov - Martin Konczkowski, Tom Hateley, Patryk Dziczek, Joel Valencia, Jorge Félix (73. Gerard Badía) - Michal Papadopulos (81. Piotr Parzyszek).

Jagiellonia: Grzegorz Sandomierski - Łukasz Burliga, Ivan Runje, Nemanja Mitrović, Böðvar Böðvarsson - Przemysław Frankowski (65. Arvydas Novikovas), Bartosz Kwiecień (69. Marko Poletanović), Taras Romanczuk, Martin Pospíšil, Guilherme - Karol Świderski (82. Cillian Sheridan).

żółte kartki: Korun - Romanczuk, Kwiecień.