Pierwsze Gdańskie Lwy Żeglarstwa rozdane!

Inne
Pierwsze Gdańskie Lwy Żeglarstwa rozdane!
fot. Materiały prasowe

W piątek, po raz pierwszy w historii, rozdano Gdańskie Lwy Żeglarstwa. Nagrody te są inicjatywą środowiska, któremu patronuje Miasto Gdańsk. Mają na celu wyróżnienie oraz promowanie osób i organizacji, które w wyjątkowy sposób wyróżniły się w trakcie minionego roku w gdańskim świecie żeglarzy - postawą, osobowością oraz dokonaniami.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa będą corocznie przyznawane w trzech kategoriach. Organizacje i Wydarzenia – dla odbywających się w Gdańsku inicjatyw żeglarskich, Nadzieje – dla młodych żeglarzy, którzy z sukcesami rozpoczynają swoją „wodną” przygodę oraz tytułowe Lwy - dla osób wyjątkowo zasłużonych w środowisku żeglarskim.

 

Uroczystość wręczenia nagród obyła się w piątek 28 grudnia 2018 w AZS Galion w Gdańsku – Górkach Zachodnich.

 

Trudno było o lepsze miejsce – Górki Zachodnie to niepisana stolica gdańskiego żeglarstwa. Na widowni nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, ale także takich gwiazd, jak dwukrotni olimpijczycy w klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kłodziński, czy też konstruktor jachtowy i gdański żeglarz Piotr Adamowicz.

 

Ceremonię poprowadził znany działacz sportowy Maciej Olszewski.

 

W kategorii Organizacje i Wydarzenia wyróżnieni zostali:

 

- Fundacja Gdańska – organizacja znana z wielu wydarzeń miejskich, w tym zlotu Baltic Sail Gdańsk. Nagrodę w imieniu fundacji odebrał wiceprezes - Paweł Buczyński.

 

- Gdański Ośrodek Sportu – od lat prowadzi projekt Gdańsk Ratuje Żaglowiec, w ramach, którego została odbudowana, ale również od wielu lat utrzymywana jest jednostka STS Generał Zaruski. Nagrodę odebrał dyrektor Leszek Paszkowski.

 

- Yacht Club Gdańsk – nowo powstały jachtklub, który w tym roku zorganizował XIII edycję regat Pantaenius Nord CUP Gdańsk, ale również panel „Czy żeglarstwo jest Eko?”. Nagrodę odebrał komandor Tomasz Micewicz.

 

- 77 Racing Club – również nowopowstała organizacja, która z powodzeniem przywraca żeglarzom południową część mariny przy Twierdzy Wisłoujście. Nagrodę odebrał prezes Piotr Tarnacki.

 

- Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk – miejsce szkoleń studentów AWFiS oraz organizacji konferencji szkoleniowych dla trenerów i sędziów. Nagrodę odebrał Mieczysław Kowalczyk.

 

- Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS (Galion) – ośrodek, który oprócz współorganizacji wydarzeń takich jak regaty Pantaenius Nord CUP Gdańsk, czy Mistrzostwa Polski w klasach Olimpijskich jest miejscem wielu zgrupowań żeglarskich. Nagrodę odebrał dyrektor Rafał Zakrzewski.

 

- Gdański Klub Żeglarski - Powstał w 2007 roku i od tego czasu szkoli dzieci i młodzież. W tym roku jego wychowankowie odnieśli takie sukcesy jak wygrana w Mistrzostwach Polski klasy Optymist do 9 lat, czy Mistrzostwach Polski Juniorów w klasie RSX. Nagrodę odebrał prezes Grzegorz Mańkucki.

 

- Gdańska Federacja Żeglarska – powstała w 2005 roku zrzeszając gdańskie kluby żeglarskie. Od wielu lat prowadzi Puchar Zatoki Gdańskiej. Nagrodę odebrał prezes Andrzej Załucki.

 

W kategorii Nadzieje Gdańskiego Żeglarstwa nagrody otrzymali:

 

- Karol Stachowski (GKŻ) – Mistrz Polski w klasie Optimist gr. B do lat 9.

 

- Mikołaj Michalski (GKŻ) - tegoroczny Mistrz Polski Juniorów w klasie RSX.

 

- Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) –w załodze z Aleksandrą Melzacką zajęły 8 miejsce podczas Mistrzostw Świata w klasie 49FX.

 

- Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) – Zwycięzca Regat Kieler Woche 2018 w klasie Laser Radial.

 

Nagrody Indywidulane otrzymali:

 

- Łukasz Trzciński – indywidualny i załogowy Morski Żeglarski Mistrz Polski 2018. Skipper jachtu Good Speed.

 

- Piotr Tarnacki – w 2018 roku zdobył ósme Mistrzostwo Świata w klasie Micro, Zdobywca Bursztynowego Pucharu Neptuna 2018 na katamaranie Flying Phantom „Roca”.

Sezon żeglarski obfitował nie tylko w radosne wydarzenia. Na wieczną wachtę odszedł Ireneusz „Reniek” Butowski, który był „dobrym duchem” przystani żeglarskich w Górkach Zachodnich. Podczas uroczystości został uhonorowany minutą ciszy.

 

Po zakończeniu ceremonii wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek przy żeglarskich melodiach.


Gdańskie Lwy Żeglarskie ufundowane z taką myślą, aby znalazły stałe miejsce w kalendarzu gdańskich żeglarskich.

Informacja prasowa
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie