NHL: Pierwszy hat-trick 20-letniego Petterssona

20-letni Elias Pettersson zdobył trzy bramki, w tym zwycięską w dogrywce, w wyjazdowym meczu Vancouver Canucks z Ottawa Senators (4:3) w lidze NHL. Szwedzki hokeista wystąpi w Meczu Gwiazd 26 stycznia w San Jose.

Pettersson wpisał się na listę strzelców w 36., 46. i 62. minucie. W tym sezonie uzyskał już 22 gole (plus 20 asyst) i plasuje się w drugiej dziesiątce klasyfikacji. Liderem jest Rosjanin Aleksander Owieczkin (Washington Capitals) - 29 trafień.

Po drugiej środowej bramce Petterssona Canucks prowadzili 3:1. Rywale zdołali doprowadzić do remisu po golach Christiana Wolanina w 51. minucie i Marka Stone'a na 50 sekund przed końcową syreną. W dodatkowym czasie gry znów talentem i umiejętnościami błysnął młody zawodnik ze Szwecji, który po raz pierwszy został nominowany do występu w All-Star.

Na ogłoszonej 40-osobowej liście uczestników Meczu Gwiazd jest 10 debiutantów, m.in. mistrz świata Pettersson, Czech David Pastrnak (Boston Bruins) czy Finowie Sebastian Aho (Carolina Hurricanes) i Miro Heiskanen (Dallas Stars). Po raz ósmy nominację dostał Patrick Kane (Chicago Blackhawks).

"Jestem bardzo zadowolony, będę razem z gwiazdami hokeja, które obserwowałem dorastając" - stwierdził Szwed.

Z występu w All-Star zrezygnował natomiast czołowy gracz ligi Owieczkin, który przyznał, że chce odpocząć.

Najwyższe zwycięstwo odniósł w środę zespół Pittsburgh Penguins - 7:2 na wyjeździe nad New York Rangers. Wszystkie gole kibice zobaczyli w drugiej i trzeciej tercji. Autorem ostatniego był w 54. minucie Sidney Crosby, którego po raz czwarty wybrano do Meczu Gwiazd.

Piąty raz zagra z kolei Henrik Lundqvist (Rangers). Spotkanie z Penguins nie należało do jego najlepszych, przepuścił sześć strzałów i po niespełna 45 minutach usiadł na ławce rezerwowych. Zastąpił go pochodzący z Bułgarii Aleksandar Georgiew.

Najlepsza ekipa Konferencji Zachodniej Calgary Flames wygrała w Detroit z Red Wings 5:3, mimo że przegrywała 0:2 i 1:3.

W innym spotkaniu San Jose Sharks pokonali, również na wyjeździe, Colorado Avalanche 5:4. W pewnym momencie było już 5:1, zaś końcówka należała do gospodarzy. Z "Rekinów" trzech hokeistów zagra w Meczu Gwiazd: Joe Pavelski, Erik Karlsson i Brent Burns. W potyczce z Avalanche do siatki trafili Pavelski i Burns.

Mistrza ligi NHL Washington Capitals w meczu All-Star reprezentować będą bramkarz Braden Holtby i obrońca John Carlson.