Święto łyżwiarstwa figurowego w Toruniu

Zimowe
Święto łyżwiarstwa figurowego w Toruniu
PAP/Photoshort

Około 350 łyżwiarzy figurowych z 36 krajów wystąpi w zawodach Mentor Toruń Cup, które rozpoczną się we wtorek. W konkurencji par tanecznych rywalami Natalii Kaliszek i Maksyma Spodyriewa będą wicemistrzowie świata z 2014 roku Amerykanie Madison Chock i Evan Bates. 18. edycja zawodów odbędzie się na toruńskim lodowisku Tor-Tor.

W Mentor Toruń Cup wystąpią seniorzy, juniorzy, a także dzieci. Na sobotnie popołudnie zaplanowana jest uroczysta Gala Łyżwiarstwa Figurowego, którą rokrocznie z trybun obiektu ogląda ok. 4200-4500 widzów.

 

Na lodzie pojawią się reprezentanci m.in. Australii, Nowej Zelandii, Brazylii, USA, Chin czy Meksyku, ale także zawodnicy z krajów, gdzie dyscyplina ta jest niezwykle popularna i stoi na bardzo wysokim poziomie, m.in. Japonii i USA.

 

Pomysłodawca imprezy, były prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego Marek Kaliszek, powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że zawody cieszą się od wielu lat dużą renomą w środowisku, a takie przykłady jak Jekaterina Kurakowa dodają organizatorom jeszcze więcej motywacji do działania. Rosjanka przyjeżdżała na nie przez kilka lat, a grudniu już jako zawodniczka toruńskiego klubu MKS Axel została mistrzynią Polski w kategorii solistek.

 

- W tym roku Katia wystąpi tylko podczas sobotniej gali. Obecnie jest w Petersburgu, gdzie bawi publiczność swoim tańcem na lodzie podczas pokazów +Alicji w krainie czarów+. Od sierpnia 2019 będzie mogła już oficjalnie reprezentować Polskę w zawodach Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Żeby wystąpić w kolejnych igrzyskach olimpijskich, potrzebne będzie jej polskie obywatelstwo, ale dokumenty w tej sprawie także zostały już złożone - podkreślił Kaliszek.

 

Wśród zawodników, którzy zaprezentują się w Toruniu, nie zabraknie jednak utytułowanych łyżwiarzy. Oprócz duetów Chock - Bates oraz Kaliszek - Spodyriew w konkurencji par tanecznych wystąpią także Chińczycy Shiyue Wang oraz Xinyu Liu, którzy reprezentowali swój kraj na ubiegłorocznej olimpiadzie w Pjongczangu. Wśród solistów o zwycięstwo powinni walczyć Brendan Kerry z Australii oraz Ormianin Slawik Hajrapetjan. W konkurencji solistek wystąpią trzy uczestniczki koreańskich igrzysk.

 

Organizatorzy podkreślają, że zawody są rekomendowane przez ISU i wyniki uzyskane w Toruniu pozwalają na poprawę rankingu światowego, który decyduje o rozstawieniu w ME i MŚ. Start w Polsce będzie dla wielu par bezpośrednią formą przygotowania do mistrzostw Europy, które odbędą się w dniach 21-27 stycznia w Mińsku.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie