Australian Open: Halep pokonała starszą z sióstr Williams. Teraz na jej drodze Serena

Liderka rankingu tenisistek Rumunka Simona Halep pokonała w trzeciej rundzie Venus Williams 6:2, 6:3 i o awans do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju Australian Open w Melbourne powalczy z młodszą siostrą Amerykanki - Sereną.

Rumunka, która przed rokiem dotarła do finału tej imprezy, nie dała szans starszej 11 lat rywalce, a do wygranej potrzebowała 78 minut.

W pierwszej partii wyrównana rywalizacja była do stanu 2:2, a później 27-letnia Halep odnotowała dwa przełamania i po zapisaniu na swoje konto czterech gemów zwyciężyła w pierwszym secie 6:2. Na początku drugiego jedyny raz straciła swoje podanie, ale szybko wszystko wróciło do normy. Od wyniku 3:3 Venus Williams, która aktualnie jest 36. w klasyfikacji tenisistek, zdołała wygrać ledwie cztery piłki.

"To mój najlepszy mecz w turnieju, ale gra przeciw siostrom Williams zawsze dodatkowo mobilizuje. Z Sereną będzie jeszcze trudniej, ale jestem gotowa podjąć to wyzwanie" - podkreśliła Rumunka, która w dorobku ma jeden wielkoszlemowy tytuł - z ubiegłorocznego French Open.

W dwóch wcześniejszych pojedynkach najwyżej rozstawiona zawodniczka mocno się męczyła i triumfowała po trzech setach. Najpierw Estonkę Kaię Kanepi (71. WTA) pokonała 6:7 (2-7), 6:4, 6:2, a następnie Amerykankę Sofię Kenin 6:3, 6:7 (5-7), 6:4.

Dotychczas pochodząca z Konstancy Halep spędziła na korcie niemal sześć godzin, czyli prawie dwukrotnie więcej niż walcząca o 24. tytuł wielkoszlemowy w singlu Serena Williams. Przed przyjazdem do Melbourne nie wygrała meczu od pięciu miesięcy, kończąc po pierwszym spotkaniu udział w pięciu kolejnych imprezach. Poza tym z powodu kontuzji pleców występy w ubiegłym roku zakończyła już we wrześniu.

Amerykanka pytana wcześniej, z kim wolałaby się zmierzyć w następnej rundzie, odparła, że to bez znaczenia, bo "i tak szykuje się niesamowita walka". "Choć przed Venus wciąż czuję trochę respektu, jak to przed starszą siostrą" - dodała z uśmiechem.

Halep z Sereną Williams spotkały się dotychczas 10 razy. Osiem zwycięstw, w tym w ostatnich czterech potyczkach, odniosła była liderka rankingu WTA. Poprzednio zmierzyły się jednak w ćwierćfinale US Open w 2016 roku. Na kortach Melbourne Park będzie to ich pierwsza konfrontacja.