Weissflog: Nykaenen odcisnął piętno wielkości na skokach narciarskich

Jeden z najlepszych niemieckich skoczków narciarskich w historii Jens Weissflog uważa, że zmarły w nocy z niedzieli na poniedziałek jego rywal Fin Matti Nykaenen odcisnął piętno wielkości na tej dyscyplinie sportu.

"Matti należy do piątki wybitnych zawodników, którzy triumfowali we wszystkich czterech najważniejszych imprezach w skokach narciarskich i jest najwyżej w tej hierarchii" - powiedział Weissflog w wywiadzie dla duńskiej stacji Sport 1.

Jego zdaniem Fin był człowiekiem siły i jednocześnie słabości. Sportowy świat będzie jednak pamiętać jego sportowe sukcesy. Nykaenen był jednym z najwybitniejszych zawodników w historii skoków. Pięć krążków - cztery złote (jeden tytuł z drużyną) i srebrny - zdobył na igrzyskach w Sarajewie w 1984 roku i w Calgary cztery lata później.

Czterokrotnie przypadła mu Kryształowa Kula za wygranie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i takim sukcesem może pochwalić się tylko Adam Małysz.

Pięć razy stanął na najwyższym stopniu podium MŚ. Indywidualnie pierwszy raz zwyciężył mając zaledwie 18 lat w Oslo w 1982 roku. Łącznie w mistrzostwach globu sięgnął po dziewięć medali. Był także mistrzem i wicemistrzem świata w lotach narciarskich.

W 1999 roku został przez kibiców wybrany drugim najlepszym fińskim sportowcem stulecia. Zwyciężył legendarny biegacz Paavo Nurmi.