PŚ w skokach: rozpędzeni Polacy faworytami w Lahti

Zimowe
PŚ w skokach: rozpędzeni Polacy faworytami w Lahti
fot. CyfraSport

Rywalizujących w Pucharze Świata skoczków narciarskich w najbliższy weekend czekają dwa konkursy w Lahti. W sobotę drużynowy, a w niedzielę indywidualny. Po doskonałych występach na "mamucie" w Oberstdorfie głównymi kandydatami do zwycięstw znów są Polacy. W miniony weekend w Niemczech jeden z konkursów wygrał Kamil Stoch, drugie i trzecie miejsce zajmował Dawid Kubacki, a Piotr Żyła trzy razy był czwarty.

Dzięki tym wynikom podopieczni trenera Stefana Horngachera umocnili się na prowadzeniu w Pucharze Narodów. Drugich w tej klasyfikacji Niemców wyprzedzają już o 414 punktów.

 

Konkurs drużynowy w sezonie 2018/19 zostanie rozegrany po raz trzeci. Polacy wygrali na inaugurację w Wiśle, ale w styczniu w Zakopanem musieli uznać wyższość Niemców oraz Austriaków.

 

Indywidualnie w Pucharze Świata wciąż zdecydowanym liderem jest Ryoyu Kobayashi. Japończyk nie dominuje już tak, jak na początku sezonu, ale sobotnim triumfem pokazał, że o walce o Kryształową Kulę rywale powinni już chyba zapomnieć. Po 19 z 28 konkursów ma bowiem aż 451 pkt przewagi nad Stochem. Trzeci jest Austriak Stefan Kraft, czwarty Żyła, a piąty Kubacki.

 

Niedzielna wygrana Stocha był jego pierwszą w tym sezonie i 32. w karierze. Na pucharowe zwycięstwo czekał od 25 marca 2018 roku, kiedy był najlepszy w Planicy, również na skoczni mamuciej. Na mniejszym obiekcie ostatnio wygrał 15 marca ubiegłego roku w Trondheim.

 

Trzykrotny mistrz olimpijski w poprzednim sezonie w Lahti nie miał sobie równych, a w konkursie drużynowym Polacy zajęli drugie miejsce za Niemcami. Stoch wygrał tam również w 2014 roku, a dwa lata temu biało-czerwoni zostali w Lahti drużynowymi mistrzami świata.

 

Horngacher zdecydował się na kolejną roszadę w składzie. W Oberstdorfie zabrakło Macieja Kota, który nad formą pracował trenując w kraju. Wówczas zastąpił go 19-letni Paweł Wąsek. Kot wraca na zmagania w Lahti, a tym razem w kadrze A zabraknie również będącego w kryzysie Stefana Huli. Wąsek będzie miał więc kolejną szansę na zebranie doświadczenia.

 

Po dwóch miesiącach przerwy do rywalizacji w Pucharze Świata wraca Gregor Schlierenzauer. Utytułowany Austriak miał słaby początek sezonu i ostatnie tygodnie spędził na treningach oraz skokach w Pucharze Kontynentalnym.

 

Program zawodów w Lahti:

 

piątek, 8 lutego

 

16.00 - oficjalny trening
18.00 - kwalifikacje

 

sobota, 9 lutego

 

15.30 - seria próbna
16.30 - pierwsza seria konkursu drużynowego

 

niedziela, 10 lutego

 

15.15 - seria próbna
16.15 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze