PŚ w biathlonie: Boe znów wygrał w Canmore. Guzik z punktami

Znakomicie spisujący się w tym sezonie norweski biathlonista Johannes Thingnes Boe wygrał w kanadyjskim Canmore bieg indywidualny Pucharu Świata, skrócony do 15 kilometrów z powodu niskiej temperatury. Grzegorz Guzik zajął 24. miejsce, najwyższe w karierze.

Bezbłędny na strzelnicy Boe, zdecydowany lider klasyfikacji generalnej PŚ, wyprzedził o ponad dwie minuty (2.10,2) swojego rodaka Vetle Sjaastada Christiansena. Trzecie miejsce zajął Rosjanin Aleksander Łoginow - strata dwóch minut i 41 sekund. To dwunaste w sezonie zwycięstwo 25-letniego Norwega.

Guzik od początku spisywał się dobrze. Jedyne pudło tego dnia zaliczył na trzecim strzelaniu. Do zwycięzcy stracił 4.13,4. 27-letni biathlonista po raz piąty w karierze zdobył punkty Pucharu Świata. Do tej pory jego najlepszym wynikiem w PŚ było 26. miejsce w sezonie 2016/17. Pozostali Polacy uplasowali się w siódmej dziesiątce. Andrzej Nędza-Kubiniec zajął 67., a Tomasz Jakieła 68. miejsce.

Silny mróz zmusił organizatorów do zmian programu zawodów w Canmore. Siódma runda cyklu zakończy się w sobotę, a nie w niedzielę, jak pierwotnie planowano. Możliwe są kolejne zmiany. Na razie po raz pierwszy w tym sezonie PŚ skrócono biegi indywidualne: mężczyźni rywalizowali na 15 km zamiast 20, a kobiety wystartują (w nocy polskiego czasu) - na 12,5 km zamiast 15.

Każdy niecelny strzał oznacza 45-sekundową karę, a nie 60-sekundową, jak w tradycyjnym biegu indywidualnym. W Kanadzie nie startuje dotychczasowy wicelider klasyfikacji generalnej PŚ Francuz Martin Fourcade. Pod jego nieobecność na drugie miejsce w tym zestawieniu awansował w czwartek Łoginow.

Po zawodach w Canmore cykl przeniesie się do Salt Lake City, gdzie rywalizacja potrwa od 14 do 17 lutego. Zawody PŚ w Ameryce Północnej to dla wielu zawodników praktycznie ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata, które rozpoczną się 7 marca w szwedzkim Oestersund.