MŚ w łyżwiarstwie szybkim: Rekord Polski Ziomek na 500 m

Kaja Ziomek poprawiła własny rekord Polski i zajęła 11. miejsce na dystansie 500 m podczas mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w Inzell. W piątek osiągnęła czas 38,095. W biegu drużynowym Biało-Czerwone zajęły szóste miejsce, Polacy nie startowali.

Dotychczasowy rekord Polski na 500 m kobiet wynosił 38,78 i został ustanowiony przez Ziomek 2 marca 2018 roku w Salt Lake City.

Mistrzynią świata w niemieckim Inzell została w piątek Austriaczka Vanessa Herzog - 37,124. Pozostałe miejsca na podium zajęły Japonki. Druga była mistrzyni olimpijska z Pjongczangu na tym dystansie Nao Kodaira, a trzecia Konami Soga.

Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Rosjanin Rusłan Muraszow - 34,225. Mistrz olimpijski z Pjongczangu Norweg Havard Holmefjord Lorentzen zdobył srebrny medal.

Polacy zajęli miejsca w drugiej dziesiątce. Artur Waś był 12., Artur Nogal - 14., a Piotr Michalski - 18.

W piątek odbyły się również wyścigi drużynowe. Polki, w składzie: Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń i Karolina Bosiek, zajęły szóste miejsce. Pokonały w swojej parze Włoszki, które były ostatecznie ósme, czyli ostatnie.

Czas Biało-Czerwonych to 3.05,333, gorszy od złotych medalistek Japonek o prawie 10 sekund. Drugie miejsce zajęły Holenderki, a trzecie Rosjanki.

Polacy nie zakwalifikowali się do "drużynówki". Z ekipy, która wywalczyła brąz na igrzyskach w Soczi, został tylko Zbigniew Bródka.

Tytuł mistrzowski w Inzell zdobyli Holendrzy. Po srebro sięgnęli Norwegowie, a po brąz Rosjanie.