Największa duża skocznia w kalendarzu Pucharu Świata w najbliższy weekend będzie gościć najlepszych skoczków świata. Przed rokiem na obiekcie Muehlenkopfschanze zorganizowano pierwszą edycję mini turnieju Willingen Five. Wydarzenie na tyle spodobało się skoczkom, kibicom i dziennikarzom, że organizatorzy postanowili kontynuować tę oryginalną formułę. Czym różni się ona od zwykłych konkursów?

 

Pomysłodawcy turnieju urozmaicili rywalizację w odróżnieniu od normalnych zawodów. W drugiej edycji, podobnie jak w pierwszej, skoczkowie oddadzą po pięć prób, na które złożą się piątkowe kwalifikacje oraz dwa konkursy indywidualne. Zwycięzcą Willingen Five okaże się ten zawodnik, który na koniec uzbiera najwyższą notę łączną.

 

W 2018 roku premierową odsłonę wygrał Kamil Stoch. Trzykrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich za zwycięstwo otrzymał 25 tysięcy euro. Taka sama nagroda czeka na zwycięzcę tegorocznej edycji. Wśród pretendentów do zwycięstwa wymieniany jest m.in skoczek z Zębu, który wygrał ostatnie dwa konkursy Pucharu Świata. Polak okazał się bezkonkurencyjny na mamucie w Oberstdorfie, oraz w fińskim Lahti.

 

Ostatniego słowa nie powiedzieli na pewno lider klasyfikacji generalnej Japończyk Ryoyu Kobayashi, który w obecnym sezonie już dziesięciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, a w Finlandii był trzeci w drużynie i drugi indywidualnie. Z pewnością chrapkę na zwycięstwo w turnieju będzie miał również Stefan Kraft. Forma Austriaka, który podczas tej zimy zwyciężał trzy razy, ciągle zwyżkuje.

 

Weekend w Willingen będzie jednak bardziej intensywny, niż zakładano na początku sezonu. Wszystko przez odwołany grudniowy konkurs drużynowy w innej niemieckiej miejscowości Titisee-Neustadt. Z tego powodu organizatorzy zaplanowali zmagania zespołowe na piątek przed eliminacjami do obu zawodów indywidualnych. "Drużynówka" nie będzie jednak zaliczana do turnieju, a jej początek obędzie się o godzinie 15:45. Bezpośrednio po - skoczkowie wezmą udział w kwalifikacjach. W sobotę i niedzielę zawodnicy wystartują indywidualnie.

 

Program zawodów w Willingen (HS145):

 

Piątek (15.02.2019)
13:30 - oficjalny trening 
15:45 - pierwsza seria konkursu drużynowego
18:15 - kwalifikacje (Willingen Five)

 

sobota (16.02.2019)
15:00 - seria próbna
16:00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego (Willingen Five)

 

niedziela (17.02.2019)
14:15 - seria próbna
15:15 - pierwsza seria konkurs indywidualnego (Willingen Five)