MŚ Seefeld 2019: Drugie złoto też pojedzie do Norwegii

Johannes Hoesflot Klaebo zdobył w Seefeld złoty medal narciarskich mistrzostwach świata. Norweg triumfował w sprincie techniką dowolną, pierwszej konkurencji rozegranej na rozpoczętych w środę zawodach. Wcześniej złoto w sprincie pań wywalczyła Norweżka Maiken Caspersen Falla. W rywalizacji mężczyzn po srebrny sięgnął Włoch Federico Pellegrino, a po brązowy Rosjanin Gleb Retiwycz. Maciej Staręga zajął w kwalifikacjach 31. miejsce, a do ćwierćfinału awansowało trzydziestu najlepszych zawodników.

Pellegrino, który triumfował w tej konkurencji dwa lata temu stracił do zwycięzcy 0,23 sekundy. W czwartek Włoch miał najlepszy czas zarówno w ćwierćfinale, jak i w półfinale. W obu przypadkach drugi wynik należał do Klaebo. Podobnie układała się sytuacja w decydującym biegu, ale gdy do mety zostało kilkaset metrów, to Norweg w efektownym stylu minął zawodnika z Italii. Trzeci na mecze Retiwycz nieco od tej dwójki odstawał, minął ją 1,37 sekundy po Norwegu.

22-letni Klaebo to trzykrotny mistrz olimpijski z Pjongczangu, ale dotychczas zdobył tylko jeden medal MŚ - brąz wywalczony dwa lata temu w sprincie łyżwą.

Norweg brylował w poprzednim sezonie w Pucharze Świata i w efektownym stylu sięgnął po Kryształową Kulę. W obecnym na początku nie błyszczał, ale wrócił na zwycięską ścieżkę i prowadzi obecnie w klasyfikacji generalnej. Na początku stycznia zaś po raz pierwszy w karierze triumfował w Tour de Ski.

Staręga na MŚ jeździ regularnie od 2011 roku. Życiowy sukces siedlczanin odniósł w 2017, kiedy w Lahti w tej samej konkurencji został sklasyfikowany na ósmej pozycji. W czwartek 29-letni biegacz był bliski wywalczenia przepustki do ćwierćfinału. Zajął 31. pozycję i do awansu zabrakło mu 0,18 s.

- Nawet wiem, który moment zaważył o moim odpadnięciu. Na finiszu mnie zachwiało i tam to przegrałem - zaznaczył Staręga.

W eliminacjach odpadli także pozostali dwaj Polacy - Kamil Bury i Dominik Bury. Zajęli - odpowiednio - 48. i 63. miejsce.