El. MŚ koszykarzy: Polska wygrała z Holandią i teraz może świętować

Reprezentacja Polski koszykarzy pokonała w Ergo Arenie Holandię 85:76 (26:16, 20:20, 20:14, 19:26) w ostatniej kolejce drugiego etapu kwalifikacji mistrzostw świata. W ten sposób przypieczętowała wcześniej wywalczony awans do turnieju finałowego w Chinach. To ósme i piąte z rzędu zwycięstwo Polaków w zakończonych własnie eliminacjach. Nasza drużyna narodowa zagra w finałach mistrzostw świata drugi raz w historii i pierwszy od 1967 r.

Polacy świetnie weszli w to spotkanie - i po trójce Mateusza Ponitki prowadzili nawet 7:0. Holendrzy szybko odpowiadali i zbliżali się nawet na punkt dzięki trafieniu z dystansu Rienka Masta. Nie trzeba było czekać długo na reakcję Polaków i kolejne siedem punktów z rzędu. Później kibice w ERGO Arenie zobaczyli m.in. pierwsze punkty w kadrze Dariusza Wyki, a dzięki trafieniu Karola Gruszeckiego po 10 minutach było 26:16.

Drużyna trenera Mike’a Taylora grała szybko i efektownie dla oka, a na początku drugiej kwarty prowadziła już nawet 14 punktami. Goście starali się grać pod kosz, wykorzystując swoją fizyczność. W pewnym momencie, po trójce Maartena Bouwknechta, przegrywali już tylko dziewięcioma punktami, ale nasz zespół udowadniał, że ma wszystko pod kontrolą. Dzięki rzutom wolnym Mateusza Ponitki po pierwszej połowie było 46:36.

W trzeciej kwarcie trójkę trafił Aaron Cel, a to oznaczało, że cała jedenastka, którą do dyspozycji miał trener Mike Taylor, miała już na swoim koncie punkty. Polacy starali się zapewnić publiczności sporo efektownych akcji, a jednocześnie powiększali swoją przewagę. Po 30 minutach było już 66:50.

Holendrzy ostatnią część gry rozpoczęli od małej serii 5:0, ale szybko przerwał to Karol Gruszecki. Krzysztof Sulima trafił nawet trójkę, a nasz zespół był już pewny swego. Biało-Czerwoni kontrolowali sytuację na parkiecie, chociaż rywale w pewnym momencie zbliżyli się ponownie na zaledwie osiem punktów. Kolejne zwycięstwo ekipy trenera Mike’a Taylora nie było zagrożone. Ostatecznie Polacy wygrali 85:76.

Polska - Holandia 85:76 (26:16, 20:20, 20:14, 19:26)

Polska: Adam Waczyński 18, Adam Hrycaniuk 12, AJ Slaughter 9, Karol Gruszecki 8, Mateusz Ponitka 8, Aaron Cel 7, Michał Sokołowski 7, Krzysztof sulima 7, Łukasz Koszarek 4, Dariusz Wyka 3, Kamil Łączyński 2.

Holandia: Roeland Schaftenaar 12, Shane Hammink 12, Maarten Bouwknecht 11, Rienk Mast 9, Keye van der Vuurst de Vries 9, Worthy De Jong 8, Arvin Slagter 7, Thomas Van der Mars 6, Morgan Stilma 2, Olaf Schaftenaar 0.