Brydżowy mistrz świata zdyskwalifikowany za... doping

Inne
Brydżowy mistrz świata zdyskwalifikowany za... doping
fot. PAP/EPA

Geir Helgemo, mistrz świata w brydżu, został zdyskwalifikowany na rok za stosowanie dopingu. 49-letni Norweg jest członkiem norweskiej federacji, lecz reprezentuje Monako, gdzie mieszka od 2011 roku.

Kontrola antydopingowa podczas mistrzostw świata w Orlando we wrześniu wykazała u Helgemo ślady leku hormonalnego klomifenu oraz syntetycznego testosteronu.

 

Poza dyskwalifikacją międzynarodowa federacja brydża WBF odebrała Norwegowi wszystkie tytuły, które zdobył w ubiegłym roku m.in. mistrzostwo świata w kategorii Open.

 

Sekretarz generalny norweskiej federacji brydża Allan Livegard powiedział, że norweskie środowisko tego sportu jest zdumione ponieważ preparaty wykryte u Helgemo nie dają efektów wydolnościowych ani innych pomagających w grze.

 

„Znajdują się jednak na liście światowej agencji antydopingongowej WADA, a WBF stara się aby brydż stał się dyscypliną olimpijską, więc musi dostosować się do regulaminu tej agencji” - wyjaśnił Livegard na łamach dziennika „Verdens Gang”, w którym przez wiele lat Helgemo był redaktorem brydżowym.

 

„W Norwegii jesteśmy bardzo zaskoczeni tą dyskwalifikacją i naprawdę nie sądzimy, aby syntetyczny testosteron, czy lek stosowany w leczeniu m.in. niepłodności u kobiet, ułatwił zdobycie tytułu mistrza świata” - dodał.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie