PŚ w judo: Drugie miejsca Garbacika i Mrówczyńskiego w Warszawie

Sporty walki

Judocy AZS AWF Katowice Bartłomiej Garbacik (kat. 60 kg) i Wiktor Mrówczyński (73 kg) zajęli drugie miejsca w zawodach Pucharu Świata w Warszawie, zaliczanych do kwalifikacji olimpijskich w Tokio.

W walkach finałowych Polacy przegrywali przez ippon - Garbacik z Azerem Orujem Walizadą, a Mrówczyński uległ Rosjaninowi Olegowi Babgojewowi.

Wcześniej Garbacik wygrał cztery walki, m.in. półfinałową z Francuzem Richardem Vergnesem, a Mrówczyński pokonał pięciu rywali - wszystkich przed czasem, np. w ćwierćfinale z zaliczanym do faworytów wagi 73 kg Holendrem Samem Van T’Westende.

W obu tych kategoriach w Polsce od dłuższego czasu nie ma zdecydowanych liderów. Garbacik dotąd nie odnosił dużych międzynarodowych sukcesów, zaś sobotni wynik Mrówczyńskiego jest potwierdzeniem dobrej formy tego zawodnika. Tydzień temu był siódmy w turnieju wyższej rangi Grand Slam w niemieckim Duesseldorfie, gdzie zwyciężył m.in. znacznie wyżej notowanego Szweda Tommy'ego Maciasa.

Na siódmej pozycji w Arenie Ursynów uplasował się Ksawery Morka (73 kg, Ryś Warszawa). Po trzech zwycięstwach, doznał dwóch porażek, w tym z doświadczonym Francuzem Pierre Duprat, brązowym medalistą mistrzostw Europy z 2013 roku.

Polaków zabrakło na podium w kategorii 66 kg. W finale Francuz Sacha Flament okazał się lepszy od Azera Ibrahima Alijewa.

Dokończenie warszawskiej imprezy w niedzielę. Wówczas walczyć będą judocy w wagach: 81 kg, 90 kg, 100 kg i +100 kg. Z grona biało-czerwonych wystąpią m.in. Damian Szwarnowiecki (81 kg), Piotr Kuczera (90 kg) i Maciej Sarnacki (+100 kg).