Doping w peletonie. Zwycięzca etapu Tour de Pologne zawieszony

Inne
Doping w peletonie. Zwycięzca etapu Tour de Pologne zawieszony
fot. PAP

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała o zawieszeniu Austriaków Georga Preidlera i Stefana Denifla. Obaj zamieszani byli w dopingowy proceder. Władze UCI zapowiedziały, że pomogą austriackiej agencji antydopingowej przy zbieraniu dokumentów w sprawie Preidlera, zwycięzcy jednego z etapów ubiegłorocznego Tour de Pologne i Denifla.

Grupa, w której jeździł pierwszy z Austriaków, Groupama-FDJ podała w poniedziałek, że zawodnik zrezygnował ze startów i przyznał się do udziału w dopingowym procederze.

 

Preidler potwierdził, że kontaktował się z zamieszanym w aferę lekarzem sportowym Markiem Schmidtem. Dodał jednak, że przekazał mu swoją próbkę krwi, lecz nie doszło do autotransfuzji.

 

W niedzielę media w Austrii podały, że kolarz, którego tożsamości oficjalnie nie ujawniono, usłyszał zarzuty złamania przepisów antydopingowych. Prokuratura w Innsbrucku przesłuchała 31-letniego sportowca, który przyznał się do winy. Informowano, że chodzi o Denifla, triumfatora jednego etapu Vuelta a Espana w 2017 roku. Miał wspomagać się zabronioną w przepisach transfuzją krwi.

 

Afera dopingowa wybuchła w trakcie zakończonych w niedzielę narciarskich mistrzostw świata w Seefeld. Zatrzymano wówczas m.in. pięciu biegaczy oraz niemieckiego lekarza sportowego Schmidta i jego asystenta. Policja przekazała, że akcja była elementem trwającego od kilku miesięcy międzynarodowego śledztwa.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze