PE koszykarzy: Ponitka czołowym graczem Lokomotiwu w zwycięskim meczu

Mateusz Ponitka był drugim strzelcem Lokomotiwu Kubań Krasnodar, który pokonał Uniks Kazań 68:59 w drugim meczu ćwierćfinału Pucharu Europy koszykarzy przedłużając swą szansę na awans do kolejnej fazy. Niespodziewanie przegrała na własnym parkiecie Unicaja z Albą Berlin 81:101.

Hiszpanie wygrali we wtorek w Berlinie 91:90, ale tym razem przed własną publicznością byli zdecydowanie gorsi od rywali. Kapitan reprezentacji Polski Adam Waczyński uzyskał siedem punktów (dwa z trzech za dwa punkty i jeden z trzech zza linii 6,75 m) i miał zbiórkę w 21 minut. 13 marca w Berlinie odbędzie się spotkanie decydujące o awansie do półfinału.

Ponitka przebywał na parkiecie najdłużej spośród graczy Lokomotiwu (28 minut) i zdobył 11 pkt (trafił cztery z pięciu za dwa punkty i wszystkie trzy wolne) oraz miał cztery zbiórki i dwa przechwyty. Najskuteczniejszym był Dmitrij Kułagin - 26 pkt. W pierwszym spotkaniu wygrał Uniks 86:66 i właśnie na jego parkiecie odbędzie się 13 marca decydujące spotkanie.

A.J. Slaughter był także drugim strzelcem w zespole ASVEL Lyon Villeurbanne, ale jego ekipa przegrała w Andorze z MoraBanc 79:98. Naturalizowany w polskiej kadrze zawodnik uzyskał 14 pkt (cztery z sześciu za trzy punkty i obydwa wolne) oraz miał przechwyt. Jednym z arbitrów był Jakub Zamojski z Wrocławia.

Tym samym dojdzie w tej parze do pojedynku numer trzy - 13 marca mecz ponownie odbędzie się w Lyonie. W pierwszej konfrontacji było 79:75 dla Francuzów.

Pierwszym półfinalistą została hiszpańska Valencia Basket, która po raz drugi pokonała, tym razem w Wilnie, Lietuvos Rytas 71:56. W pierwszym meczu było 75:64.

W pierwszej fazie PE występowała Arka Gdynia, ale z bilansem 1-9 nie zdołała zakwalifikować się do fazy Top 16.