Birmingham City przeprosiło piłkarza Aston Villi, którego uderzył kibic

Grający na zapleczu angielskiej ekstraklasy klub Birmingham City oficjalnie przeprosił piłkarza Aston Villi Jacka Graelisha za zachowanie kibica, który uderzył go podczas derbowego meczu obu drużyn w niedzielę. Mężczyzna dostanie dożywotni zakaz wstępu na stadion.

Do incydentu doszło kilka minut po pierwszym gwizdku sędziego na St. Andrew's. Sprawca wbiegł na boisko z sektora zajmowanego przez kibiców gospodarzy, podbiegł prosto do stojącego tyłem 23-letniego Graelisha i uderzył go pięścią w okolice policzka. Piłkarz upadł na murawę, a jego koledzy z drużyny Glenn Whelan i Tammy Abraham pomogli służbom porządkowym złapać mężczyznę. Według informacji BBC napastnik ze stadionu trafił prosto do aresztu.

Kapitan Aston Villi po chwili wstał o własnych siłach. Okazało się, że nie odniósł poważniejszych obrażeń i mógł grać dalej. Co więcej, w drugiej połowie zdobył bramkę, która przesądziła o zwycięstwie gości 1:0 w 36. kolejce Championship.

"W futbolu jest rywalizacja, ale moim zdaniem na coś takiego nie ma miejsca. Starałem się po prostu wykonywać swoją pracę i chyba to właśnie zrobiłem. To najlepszy dzień w moim życiu. Przyjechałem tu po raz pierwszy jako kapitan Aston Villi i zdobyłem zwycięską bramkę. To spełnienie marzeń" - powiedział Graelish na antenie Sky Sport.

W oficjalnym komunikacie Birmingham City stanowczo potępiło zachowanie kibica i obiecało, że nie będzie on miał już prawa wstępu na stadion St. Andrew's.

"Poprzemy także ewentualne kary, jakie może nałożyć na niego wymiar sprawiedliwości. Na to, co się wydarzyło, nie ma miejsca w futbolu ani w ogóle w społeczeństwie" - napisano.

Konsekwencje może wyciągnąć też operator rozgrywek English Football League (EFL). "To sytuacja, w jakiej nigdy nie powinien znaleźć się żaden piłkarz" - podkreślono.

Dzięki wygranej Aston Villa wyprzedziła lokalnego rywala w tabeli. Zajmuje dziewiąte miejsce z dorobkiem 51 punktów, a Birmingham City o jeden mniej. Liderem jest Norwich City - 72 pkt.

Transmisje meczów Championship na antenach Eleven Sports.