MŚ w biathlonie: Niespodziewana wygrana Pidrucznego. Boe z Kryształową Kulą

Ukrainiec Dmytro Pidruczny niespodziewanie zdobył w Oestersund złoty medal mistrzostw globu w biathlonie w biegu na dochodzenie na 12,5 km. Drugi był faworyt Norweg Johannes Thingnes Boe, który w efekcie zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W sobotę Boe wygrał sprint, a w niedzielę niespodziewanie wyprzedził go Pidruczny, który w zawodach indywidualnych nigdy wcześniej nie stał na podium MŚ, PŚ czy igrzysk olimpijskich.

To jednak wystarczyło Norwegowi, aby - według wyliczeń Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) - uzyskać bezpieczną przewagę nad pozostałymi rywalami na pięć zawodów przed końcem sezonu (wyniki MŚ są uwzględniane w Pucharze Świata). 25-letni Boe wygrał 13 z 20 zawodów PŚ w tym sezonie i zgromadził 1050 punktów. Drugi w cyklu Rosjanin Aleksander Łoginow ma 726.

Zwycięstwo w niedzielę Norweg "wypuścił" w ostatnim strzelaniu. Był wówczas liderem biegu, ale oddał aż trzy niecelne strzały. Ostatecznie stracił do Ukraińca 8,3 s. Na najniższym stopniu podium stanął Francuz Quentin Fillon Maillet, który przybiegł 17,7 s za Pidrucznym.

Najlepszy biathlonista ostatnich lat Francuz Martin Fourcade zajął w niedzielę piąte miejsce.

Poniedziałek będzie dniem przerwy w walce o medale w Szwecji. Na wtorek zaplanowano bieg indywidualny kobiet na 15 km. Wystartują w nim cztery Polki, w tym ósma w klasyfikacji generalnej Monika Hojnisz, która odpuściła niedzielne zawody z powodu przeziębienia. Rywalizacja mężczyzn w tej konkurencji na dystansie 20 km odbędzie się w środę.

Już w Oestersund rozstrzygną się losy walki o małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji biegów indywidualnych, bowiem w ostatniej rundzie Pucharu Świata w Oslo (21-24 marca) tej konkurencji nie ma w programie.