MŚ w biathlonie: Boe bez medalu, ale z małą Kryształową Kulą

Norweski biathlonista Johannes Thingnes Boe nie zdobył medalu mistrzostw globu w Oestersund w biegu na 20 km, ale zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji tej konkurencji w Pucharze Świata. Na podium stanął jego starszy brat Tarjei. Zwyciężył Niemiec Arnd Peiffer.

To 14. medal mistrzostw świata w karierze Peiffera, który większość z nich uzyskał w biegach sztafetowych i krótkich (z dwoma strzelaniami). W środę nie spudłował ani razu w czterech wizytach na strzelnicy i uzyskał ponad minutę przewagi nad najlepszymi z rywali.

"Jestem trochę zaskoczony. Ta konkurencja nigdy nie była moją ulubioną, więc radość jest tym większa" - powiedział zwycięzca.

Niespodziankę sprawił srebrny medalista Władimir Iliew. Bułgar nigdy wcześniej nie zajął w ważnych zawodach (PŚ, MŚ lub igrzyskach olimpijskich) wyższej lokaty niż piąta. Jest za to mistrzem Europy w sprincie z Dusznik-Zdroju (2017).

Iliew miał wynik o zaledwie 0,4 s lepszy od Tarjeia Boe. Obaj mieli po jednym niecelnym strzale.

Drugi z braci Boe, Johannes, nie spełni swojego marzenia o zdobyciu w Szwecji siedmiu medali. W poprzednich trzech startach (sztafecie mieszanej, sprincie i biegu na dochodzenie) wywalczył dwa złote krążki i jeden srebrny, ale w środę miał trzy pudła i był dopiero dziewiąty.

To wystarczyło jednak, aby triumfować w końcowej klasyfikacji biegu na 20 km i uzyskać trzecią Kryształową Kulę w tym sezonie. Wcześniej zapewnił sobie ją za klasyfikację generalną oraz za sprint.

Najlepszy z Polaków Łukasz Szczurek zajął 50. miejsce. Niewiele lepiej poszło tego dnia zdobywcy Kryształowej Kuli w siedmiu poprzednich sezonach Francuzowi Martinowi Fourcade'owi, który uplasował się na 39. pozycji.

Żaden z biało-czerwonych nie zaprezentuje się ostatniego dnia mistrzostw w biegu ze startu wspólnego, w którym udział weźmie 30 czołowych biathlonistów. W rywalizacji kobiet wystąpi jedynie Monika Hojnisz.

Na czwartek zaplanowano rywalizację w supermikście. Mistrzostwa zakończą się w niedzielę.