Błaszczykowski wśród laureatów zaszczytnej nagrody

Piłka nożna
Błaszczykowski wśród laureatów zaszczytnej nagrody
fot. Cyfrasport

Jakub Błaszczykowski – piłkarz Wisły Kraków i reprezentacji Polski - znalazł się w gronie laureatów 24. edycji nagrody "Solidarni w sporcie", wręczonej w środę w Krakowie.

Statuetki "Solidarni w sporcie" przyznaje od 1996 r. Region Małopolski NSZZ Solidarność. Otrzymują ją działacze, trenerzy i zawodnicy potrafiący łączyć sport z nauką, pracą, innymi pasjami, pokazujący hart ducha.

 

33-letni Błaszczykowski w grudniu rozwiązał obowiązujący jeszcze kontrakt z VfL Wolfsburg i w styczniu rozpoczął treningi z Wisłą, czyli klubem, który odkrył jego talent. "Biała Gwiazda" miała wtedy zawieszoną licencję na grę w ekstraklasie. W dużej mierze dzięki niemu krakowski klub zdołał ją odzyskać. Błaszczykowski, wraz Jarosławem Królewskim i Tomaszem Jażdżyńskim, udzielili Wiśle pożyczki w wysokości czterech milionów złotych, która umożliwiła spłatę najpilniejszych długów. Ponadto piłkarz za grę w Wiśle pobiera tylko minimalne wynagrodzenie – 500 zł i w całości przekazuje je na bilety na mecze dla kibiców z Domów Dziecka.

 

"Pokazał coś nowego w polskim sporcie, czyli że liczy się nie tylko komercja. Jego zapał poderwał kibiców i sprawił, że Wisła może odrodzić się jeszcze silniejsza" – uzasadnił ten wybór szef małopolskiej Solidarności Wojciech Grzeszek.

 

Oprócz Błaszczykowskiego nagrodzono jeszcze siedem osób. Adam Barski to były kolarz Cracovii, a potem trener pracujący m.in. z reprezentacją kolarzy torowych. Obecnie skupia się na propagowaniu turystyki organizując m.in. Kajakowe Maratony Polski Południowej, a także Gwiaździsty Zlot szlakami Jana Pawła II. Łukasz Krawczyk jest animatorem sportu z Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, a także piłkarzem i trenerem młodzieży w klubie Zagórzanka Zagórze.

 

Z kolei Stanisław Piątek to były lekkoatleta i kolarz, którego pasją są biegi. Jest też sędzią w Małopolskim Związku Kolarskim. Bogusław Pater związany jest z Wisłoką Dębica. Był piłkarzem tego klubu, a potem działaczem. Jacek Zaweracz uprawiał podnoszenie ciężarów, a obecnie jest trenerem. Jego wychowankowie wywalczyli ponad 30 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

 

Kapituła nagrodziła także aktywnych sportowców - lekkoatletkę Aleksandrę Gaworską i paraolimpijczyka Igora Sikorskiego. Gaworska to srebrna medalistka ubiegłorocznych halowych mistrzostw świata w sztafecie 4x400 metrów, która potem doznała ciężkiej kontuzji i obecnie walczy o powrót do formy. Z kolei Sikorski zdobył brązowy medal zimowych igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu w slalomie gigancie na monoski.

 

Tytuły "Solidarni w sporcie" co roku są wręczane w siedzibie małopolskiej Solidarności, w Krakowie przy pl. Szczepańskim. Ideą nagrody jest - jak mówił szef małopolskiej Solidarności - wyróżnienie ludzi związanych ze sportem, którzy nie tylko rozsławiają kraj wynikami i trafiają na pierwsze strony gazet, ale pokazanie, w jaki sposób dochodzą do sukcesów, często zmagając się z kontuzjami czy innymi przeciwnościami losu, a także tych pracujących w lokalnych społecznościach i wpierających sport wśród młodzieży oraz osób niepełnosprawnych.

 

WYNIKI I TABELA EKSTRAKLASY

A.J., Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie