Dookoła Katalonii: Lopez nowym liderem. Awans Majki do dziesiątki

Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez z grupy Astana wygrał kończący się w La Molinie czwarty etap wyścigu kolarskiego Dookoła Katalonii i został nowym liderem. Dziesiąty był Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który w klasyfikacji generalnej awansował na dziewiąte miejsce.

Liczący 150,3 km czwartkowy etap był drugim górskim (podobnie jak w środę), prowadził z Llanars do znanego w Hiszpanii ośrodka narciarskiego La Molina. Kolarze musieli poradzić sobie z czterema wymagającymi podjazdami. Tego dnia koszulkę lidera stracił Belg Thomas De Gendt, zresztą już dzień wcześniej jego przewaga nad rywalami znacznie stopniała.

Bohaterem czwartkowego etapu okazał się Lopez. Kolumbijczyk samotnie dojechał do mety, a 16 sekund za nim finiszowała czteroosobowa grupa, z której najszybsi byli Austriak Gregor Muehlberger (Bora-Hansgrohe) i Hiszpan Marc Soler z grupy Movistar.

Następne lokaty zajęli zawodnicy walczący o zwycięstwo w całej imprezie - Kolumbijczyk Egan Bernal (Sky) i wicelider klasyfikacji generalnej Brytyjczyk Adam Yates (Mitchelton-Scott), a 19 sekund za Lopezem przyjechał słynny Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar).

Dziesiąty Majka stracił do zwycięzcy 42 sekundy. Sytuacja w klasyfikacji generalnej jest coraz ciekawsza. W pierwszej czwórce znajduje się trzech Kolumbijczyków. Lopez ma 14 sekund przewagi nad Yatesem, 17 nad Bernalem i 25 nad Quintaną.

Z szesnastego na dziewiąte miejsce awansował Majka, który traci do lidera 2.27. Łukasz Owsian (CCC) zajął w czwartek 108. miejsce, ze stratą ponad 23 minut. W klasyfikacji generalnej jest 86.

Siedmioetapowy wyścig zaliczany do cyklu World Tour zakończy się w niedzielę w Barcelonie.