Napięty grafik siatkarzy, którzy są wiodącymi postaciami w klubach, a dodatkowo reprezentują swoje kraje w rozgrywkach reprezentacyjnych, powoduje wiele problemów. Pierwszym, a zarazem najważniejszym jest wzrost prawdopodobieństwa kontuzji u tych zawodników. Wszystkie rozgrywki wiążą się także z dalekimi podróżami, które wcale nie pomagają graczom w odpoczynku i regeneracji.

 

Rok 2019 będzie prawdopodobnie najtrudniejszy dla profesjonalnych siatkarzy. Biorąc pod uwagę rozgrywki klubowe, Ligę Narodów, turniej kwalifikacyjny igrzysk olimpijskich i mistrzostwa Europy mogą oni rozegrać w tym sezonie nawet 90 spotkań! W zeszłorocznych rozgrywkach, mimo mistrzostw świata, rozgrywali ich średnio o dziesięć mniej.

 

Jak poinformowała "La Gazetta dello Sport" siatkarze postanowili podjąć kroki w celu zredukowania tej liczby. Przedstawiciele najsilniejszych ekip na świecie zwrócili się z propozycją zorganizowania posiedzenia z władzami FIVB. Bodźcem, który zmotywował zawodników była prośba o wzięcie udziału w sesji zdjęciowej przed Ligą Narodów wystosowana do nich przez organ zarządzający federacji.

 

Siatkarze napisali zbiorczy list do zarządu FIVB z prośbą o zmianę kalendarza reprezentacyjnego. Według doniesień włoskiej prasy podpisało się pod nim wiele gwiazd, w tym kapitan reprezentacji Polski Michał Kubiak, a także Bruno Rezende, Iwan Zajcew, Simone Gianelli, Benjamin Toniutti, Kevin Tillie, Dmitrij Muserski, Georg Grozer, Saeid Marouf i Micah Christenson.

 

Wybrani przedstawiciele w zeszły piątek spotkali się z działaczami FIVB. Zajcew, Bruno, Christenson i Tillie przylecieli do Bolonii. Wspierali ich dyrektor generalny Ligi Włoskiej Massimo Righi, prezydent Diatec Trentino Diego Mosna oraz przedstawiciel włoskiej Federacji Piłki Siatkowej Samuele Papi. Z ramienia FIVB pojawiło się tam sześciu reprezentantów. Jednym z nich był legendarny brazylijski siatkarz Giba, który obecnie przewodniczy Komisji Zawodników FIVB.


Siatkarze zaznaczyli, że są świadomi, iż problemy nie zostaną rozwiązane w tym sezonie. Liczą jednak, że uda się dojść do rozumienia w kwestii kolejnych lat. Działacze światowej federacji nie podjęli żadnych konkretnych decyzji ani działań. Wiadomo, że planowane jest kolejne spotkanie. Ma się odbyć w Lozannie.