Rajd Korsyki: Kajetanowicz na podium, wygrana Neuville'a

Moto

Kajetan Kajetanowicz (VW Polo R5) zajął trzecie miejsce w kategorii WRC2 w Rajdzie Korsyki, czwartej rundzie mistrzostw świata. To był pierwszy start trzykrotnego mistrza Europy w tym sezonie. Rajd wygrał Belg Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC).

Drugie miejsce zajął obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Citroen C3 WRC) ze stratą 40,3 s, a trzeci był Brytyjczyk Elfyn Evans (Ford Fiesta WRC) - strata 1.06,6.

Evans jest największym pechowcem imprezy. Brytyjczyk prowadził przed ostatnim odcinkiem specjalnym mając 11,5 s przewagi nad Neuvillem, ale na trasie Calvi (19,4 km) - Power Stage, na którym można zdobywać dodatkowe punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata, przebił oponę. Nie opłacało się już zmieniać koła, Evans ostatecznie dojechał do mety, ale stracił do rywali prawie półtorej minuty i spadł w klasyfikacji na trzecią pozycję.

Na szóstej został sklasyfikowany Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris WRC), który przed startem był liderem mistrzostw świata. Jednak tym razem Tanak także miał pecha, w sobotę na jednym z początkowych OS-ów, gdy prowadził w rajdzie, przebił oponę i zatrzymał się, aby ją zmienić. Stracił przez to ponad dwie minuty i już nie mógł walczyć o zwycięstwo. W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata jest obecnie trzeci z dorobkiem 77 pkt. Prowadzi Neuville - 82 pkt przed Ogierem - 80.

Ósme miejsce ze stratą 3.39,2 wywalczył dziewięciokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb, który, choć oficjalnie zakończył już karierę sportową, to podpisał kontrakt z ekipą Hyundaia i ma w planie kilka startów w tegorocznym sezonie.

W sobotę Kajetanowicz miał problemy techniczne, przebił oponę i stracił prawie dwie minuty. Później jednak przyśpieszył, powoli zaczął odrabiać straty. Ostatecznie w pierwszym tegorocznym starcie stanął na podium kategorii WRC2, a w klasyfikacji generalnej uplasował się na 13. pozycji.

Łukasz Pieniążek (Ford Fiesta R5), rywalizujący w WRC2 Pro, w sobotę nie ukończył etapu, gdyż wypadł z drogi. Serwis samochód naprawił, w niedzielę Polak wrócił do walki w systemie Rally2. Załoga samotnie dotarła do mety, gdyż dzień wcześniej najgroźniejszy rywal Francuz Eric Camilli (VW Polo R5) rozbił na 12. odcinku swoje auto, które doszczętnie spłonęło. W tej sytuacji Pieniążek triumfował w WRC2 Pro i objął w tej kategorii prowadzenie.

To jest już drugie zwycięstwo załogi Łukasz Pieniążek i Kamil Haller w tym sezonie. Polacy prowadzą w mistrzostwach świata z dorobkiem 62 pkt, wyprzedzają m.in. Fina Kallego Rovanperę - 36 pkt i Norwega Madsa Oestberga - 25 pkt.

Cztery odcinki specjalne wygrał Evans, po trzy Neuville, Tanak i Brytyjczyk Kris Meeke (Toyota Yaris WRC) i jeden Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC).

Piątą rundą mistrzostw świata WRC będzie Rajd Argentyny (25-28 kwietnia).