PE w żeglarstwie: Skrzypulec i Ogar siódme po pierwszym dniu na Majorce

Inne
PE w żeglarstwie: Skrzypulec i Ogar siódme po pierwszym dniu na Majorce
fot. PAP/EPA

1224 żeglarzy z 67 państw rywalizuje w regatach Pucharu Europy o Trofeum Księżniczki Zofii na Majorce. Z Polaków pierwszego dnia jubileuszowej 50. edycji tej imprezy najlepiej spisały się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, które w klasie 470 zajmują siódmą lokatę.

W inauguracyjnym wyścigu Polki były piąte, w kolejnym starcie wywalczyły 14. miejsce i po pierwszym dniu regat sklasyfikowane są w gronie 45 załóg na siódmej pozycji. Na czele znajdują się Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre. Z kolei wśród 73 męskich duetów liderami są Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez, a Marcin Urbański i Maciej Krusiec zajmują 63. lokatę.
 
Najliczniejsza flota stanęła na starcie w klasie Laser Standard. Stawkę 187 żeglarzy, którzy pływają w trzech grupach, otwierają zwycięzcy jednego poniedziałkowego wyścigu, Rosjanin Siergiej Komissarow, Węgier Benjamin Vadnai oraz Norweg Hermann Tomasgaard. 43. jest Jakub Rodziewicz (w swojej grupie był 15.).
 
W klasie Laser Radial, w której ściga się 118 zawodniczek, prowadzi brązowa medalistka igrzysk z Rio de Janeiro z 2016 roku Dunka Anne-Marie Rindom. Agata Barwińska jest 12. (wywalczyła 4. i 14. pozycję), a Magdalena Kwaśna 106 (w ubiegłorocznych mistrzostwach świata była 12).
 
Dziewiąta i szósta lokata dała Piotrowi Kuli 15. miejsce w generalnej klasyfikacji w klasie Finn. 58. w gronie 86 żeglarzy jest Krzysztof Stromski, a pierwszy Turek Alican Kaynar.
 
Po trzy wyścigi rozegrano w klasach Nacra 17 i 49erFX. W katamaranach liderują Niemcy Paul Kohlhoff i Alica Stuhlemmer, a 34. pozycję zajmują Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska. Z kolei wśród skiffistek najlepiej radziły sobie Charlotte Dobson i Saskia Tidey z Wielkiej Brytanii, a Aleksandrze Melzackiej i Kindze Łobodzie przypadła 18. lokata. Polki okazały się najlepsze w trzecim starcie. W tej pierwszej klasie ściga się 59, a w drugiej 66 załóg.
 
W poniedziałek na wodę nie zeszli przedstawiciele klas 49er (w tym gronie są cztery polskie załogi) oraz RS:X. Ze startu w Pucharze Europy zrezygnowali czołowi deskarze, w tym także biało-czerwoni, którzy od następnego wtorku do soboty rywalizować będą na tym akwenie w mistrzostwach Europy. Ten czempionat jest dla polskich windsurferów pierwszą wewnętrzną kwalifikacją do igrzysk Tokio 2020.
 
W sumie na Majorce ściga się 36 reprezentantów biało-czerwonych, a triumfatorzy Trofeum Księżniczki Zofii wyłonieni zostaną w sobotę.
 
Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus biało-czerwoni zapewnili sobie trzy olimpijskie nominacje dla kraju – poza klasą RS:X kobiet i mężczyzn także w klasie Laser Radial.
RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze