Liga Mistrzów w Nicei?

Piłka nożna
Liga Mistrzów w Nicei?
fot. PAP/EPA

Do tego na razie daleka droga. Ale może stać się realna, gdyby doszło do sprzedaży klubu OGC Nicea, zajmującego aktualnie ósme miejsce w Ligue 1.

Anglicy maja już w Nicei słynną "Promenade des Anglais’", jedno z najpiękniejszych miejsc Lazurowego Wybrzeża. Jak donosi najnowsze wydanie "Nice Matin", niedługo w angielskie ręce może przejść również lokalny klub OGC Nicea.

 

A kto zamierza go kupić? Najbogatszy Anglik - 66-letni Jim Ratcliffe, którego patrimonium oceniane jest na 24 miliardy euro. Przypomnijmy, że magnat naftowy; mający również duże interesy w sektorze chemii, wykupił niedawno słynną grupę kolarską Sky, w której występuje nasz świetny kolarz - mistrz świata Michał Kwiatkowski. Od 1. maja grupa ta nazywać się będzie Team Ineos. O Jimie Ratcliffe mówi się, że to człowiek, który lubi wygrywać. A taka stajnia - jak dawna grupa Sky - jest tego gwarantem.

 

Kilka dni temu w Nicei gościł jego brat Robert. Celem wizyty było spotkanie z Christianem Estrosi, merem śródziemnomorskiego miasta. Po spotkaniu Robert Ratcliffe powiedział - Chcemy kupić jeden klub i doprowadzić go do szczytów. Tym szczytem miałaby być kwalifikacja do Ligi Mistrzów.

 

Najbogatszy Anglik proponuje 100 milionów euro. Na razie do klubu, którego właścicielem jest Chien Lee, nie wpłynęła żadna oferta, ale jest to tylko kwestia czasu. Nie wiadomo jednak, czy obecny właściciel da się skusić na sprzedaż. Nicea to bowiem piękne miasto i dużym zaszczytem jest posiadanie w nim klubu piłkarskiego.

 

Jednym z powodów potencjalnego zakupu klubu jest fakt, że rodzina Ratcliffe dużo czasu spędza w niedalekim Monako, bo podatki w tym miejscu są bardzo niskie. Obaj Bracia Ratcliffe zwiedzili Alianz Riviera i ośrodek szkoleniowy klubu. Byli zachwyceni tym, co zobaczyli.

 

Dla osób znajdujących się blisko całej sprawy jest jednak mała przeszkoda. Obecni właściciele, chińsko-amerykańska grupa biznesowa,  licząca kilku potężnych akcjonariuszy, nie jest zdecydowana na sprzedaż. W ich strategii rozwojowej pozbycie się drużyny wchodzi w rachubę dopiero w… 2024 roku. Wtedy wartość  klubu ze względu na wzrost praw telewizyjnych ma być zdecydowanie wyższa. 100 milionów to jak na razie cena wywoławcza. Jim Ratcliffe nie ma kłopotów z finansami i trudno będzie się oprzeć, jeżeli… podwoi swoją propozycję.

 

Sir James Arthur Ratcliffe to wielki amator wyzwań sportowych. Wspiera finansowo angielski jacht szykujący się do Pucharu Ameryki w 2021 roku. Niedawno chciał kupić Manchester United, którego jest wielkim fanem. Próbował również przekonać Romana Abramowicza do sprzedaży Chelsea. Na razie jednak bez sukcesu.

 

W całym tym zamieszaniu jedno jest pewne - od 1. maja powinno zrobić się głośno o jego kolarskiej grupie Team Ineos. Oby z Michałem Kwiatkowskim w roli głównej.

Tadeusz Fogiel z Paryża, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie