ME w podnoszeniu ciężarów: Złote medale dla Francuza i Łotyszki

Francuz Bernardin Matam wywalczył w gruzińskim Batumi mistrzostwo Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii 67 kg. W rywalizacji kobiet w kat. 59 najlepsza okazała się Rebeka Koha z Łotwy. Reprezentanci Polski tego dnia nie startowali. Matam uzyskał w dwuboju 312 kilogramów (w rwaniu 137 i w podrzucie 175). Srebro wywalczył Niemiec Simon Brandhuber (311), a brąz reprezentant gospodarzy Goga Czcheidze (308).

Wynik broniącej tytułu Łotyszki Kohy w dwuboju to 221 kg (101+120). Kolejne miejsca zajęły Rosjanki - Tatiana Aliejewa (214) i Aleksandra Kozłowa (213).

Dzień wcześniej złoty medal w kat. 55 kg zdobyła Joanna Łochowska (Budowlani Opole). To jej trzeci tytuł - w dwóch poprzednich edycjach czempionatu Starego Kontynentu triumfowała w kat. 53 kg.

W tej edycji mistrzostw Europy po raz pierwszy obowiązuje 10 nowych kategorii wagowych. Tylko po siedem z nich znajdzie się w programie igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Impreza w Batumi potrwa do 13 kwietnia. Reprezentacja Polski liczy osiem zawodniczek i siedmiu zawodników.

Łochowska była jedną z dwóch największych nadziei na medal w ekipie biało-czerwonych. W podobnej roli wystartuje w kat. 109 kg Arkadiusz Michalski (Budowlani Opole), który wystąpi w sobotę.