Gospodarze, którzy triumfowali w PNA siedmiokrotnie, najwięcej w historii, zmierzą się w grupie A z Demokratyczną Republiką Konga, Ugandą i Zimbabwe.

 

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w grupie D, do której trafiły: Maroko, Wybrzeże Kości Słoniowej, RPA oraz Namibia.

 

To pierwsza edycja tego turnieju rozgrywana latem, dotychczasowe odbywały się w styczniu, co sprawiało, że wielu piłkarzy na co dzień grających w Europie na kilka tygodni opuszczało swoje kluby. Po raz pierwszy też w Pucharze Narodów Afryki wezmą udział 24 zespoły.

 

Pierwotnie turniej miał odbyć się w Kamerunie, ale w listopadzie Afrykańska Konfederacja Piłkarska (CAF) odebrała temu krajowi status gospodarza. Powodem były poważne opóźnienia w budowie dwóch stadionów, a także walki separatystów z władzami w pobliżu dwóch miast-gospodarzy. W dodatkowym głosowaniu nad wyborem organizatora Egipt wygrał z RPA.

 

Kamerun będzie gospodarzem w 2021 roku, dwa lata później turniej odbędzie się w Wybrzeżu Kości Słoniowej, a następnie w 2025 w Gwinei.

 

Wyniki losowania grup Pucharu Narodów Afryki 2019:

 

grupa A: Egipt, DR Konga, Uganda, Zimbabwe
grupa B: Nigeria, Gwinea, Madagaskar, Burundi
grupa C: Senegal, Algieria, Kenia, Tanzania
grupa D: Maroko, Wybrzeże Kości Słoniowej, RPA, Namibia
grupa E: Tunezja, Mali, Mauretania, Angola
grupa F: Kamerun, Ghana, Benin, Gwinea Bissau