Rajdowe MŚ: Kajetanowicz po raz pierwszy w Argentynie

Moto
Rajdowe MŚ: Kajetanowicz po raz pierwszy w Argentynie
fot. PAP

W nadchodzący weekend zostanie rozegrany Rajd Argentyny, piąta runda mistrzostw świata. Na starcie stanie Kajetan Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem (VW Polo R5). Dla trzykrotnego mistrza Europy będzie to pierwszy start w Ameryce Południowej.

Argentyna będzie dla Polaka drugim w sezonie startem w mistrzostwach świata w kategorii WRC2. W pierwszym na Korsyce, gdzie odcinki specjalne wyznaczono wyłącznie na nawierzchniach asfaltowych, uplasował się na trzeciej pozycji.
 
Teraz cała trasa, która ma ponad 1300 km w tym 347,2 km odcinków specjalnych, prowadzi wyłącznie po szutrach. Organizatorzy zaplanowali osiemnaście OS, pierwszego dnia w piątek załogi pokonają 147,8 km. W sobotę czeka je 146,5 km, w tym dwa przejazdy najdłuższego w tegorocznej edycji rajdu odcinka Cuchilla Nevada - Characato (33,6 km). W niedzielę zakończą imprezę trzy OS o łącznej długości 53,16 km.
 
Po Argentynie sportowe plany Kajetanowicza nadal będą związane z Ameryką Południową. Załoga Lotos Team weźmie bowiem udział w Rajdzie Chile (9-12 maja), który debiutuje w kalendarzu WRC.
 
"Przede mną starty w Argentynie i Chile. Pierwszy raz ruszam na rajdy do Ameryki, przyznam szczerze, że nadal ciężko mi w to uwierzyć. Spełnia się moje kolejne sportowe marzenie, dołączę do wąskiego grona polskich kierowców, którzy mieli możliwość rywalizowania w rundzie mistrzostw świata na tym kontynencie. Czeka nas bardzo trudne wyzwanie i walka z zawodnikami, którzy znają już te trasy. Z poprzedniej rundy na Korsyce wróciliśmy bogatsi o 15 punktów za podium. Intensywnie pracujemy nad kolejnymi startami, każdy rajd to inne trasy i zakręty, warunki atmosferyczne, nawierzchnia, ale także pracochłonna organizacja i logistyka. Liczę na dobry rezultat" - powiedział Kajetanowicz.
 
W Rajdzie Argentyny dotychczas najlepszym wynikiem Polaków jest szóste miejsce w WRC2 wywalczone w 2014 roku przez Roberta Kubicę i Macieja Szczepaniaka. W 1998 roku Krzysztof Hołowczyc i Maciej Wisławski dotarli do mety na siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej.
 
W kalendarzu mistrzostw świata impreza pojawiła się już w 1980 roku, a w 1983 oficjalnie została nazwana Rajdem Argentyny. W tym roku już po raz 38. będzie rundą mistrzostw świata. W tym czasie rywalizacja nie odbyła się tylko jeden raz - w 1982 roku z powodu wojny o Falklandy między Argentyną i Wielką Brytanią.
 
Rekordzistą pod względem ilości zwycięstw jest dziewięciokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb z pilotem Danielem Eleną, którzy triumfowali osiem razy. Po trzy wygrane mają w dorobku Francuz Miki Biasion, Fin Tommi Makinen i Hiszpan Carlos Sainz. W ubiegłym roku triumfował Estończyk Ott Tanak (Toyota Yaris WRC).
 
W tym roku walkę o zwycięstwo zapowiada m.in. pięciokrotny mistrz świata Sebastien Ogier (Citroen C3 WRC). Francuz, który w obecnym sezonie zmienił zespół (rozstał się z M-Sportem i przeszedł do Citroena), jeszcze nigdy nie zwyciężył w Argentynie.
 
"Chociaż nigdy nie tu wygrałem, to lubię ten rajd. Jak zawsze wiążę z tą rundą nadzieje na zwycięstwo. Tym bardziej, że nie będę jechał jako pierwszy i czyścił trasę rywalom. Czuję się nieco bardziej zmotywowany perspektywą wygrania tego rajdu po raz pierwszy z Citroenem" - powiedział.
 
Ogier zauważył, że wszystkich czeka ciężka impreza. "Drogi są bardzo zróżnicowane, ale to co najbardziej je wyróżnia, to... jak bardzo są zniszczone. Czasami trzeba bardziej myśleć o oszczędzaniu samochodu niż ściganiu się" - dodał.
 
Francuz w Argentynie startował dotychczas dziewięć razy, czterokrotnie stawał na podium. W poprzedniej edycji zajął czwarte miejsce.
 
Na liście zgłoszeń do tegorocznej imprezy jest 27 załóg, dziesięć z nich pojedzie autami WRC.
 
Bazą rajdu jest miejscowość Villa Carlos Paz, położona 700 km na północny zachód od stolicy kraju Buenos Aires. Organizatorzy spodziewają się na trasie bardzo wielu kibiców, którzy często, chcąc mieć jak najlepsze miejsca do obserwacji, łamią przepisy bezpieczeństwa.
 
Czołówka klasyfikacji generalnej MŚ (po 4 z 14 rajdów):
 
1. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC) 82 pkt
2. Sebastien Ogier (Francja/Citroen C3 WRC) 80 
3. Ott Tanak (Estonia/Toyota Yaris WRC) 77 
4. Elfyn Evans (W. Brytania/M-Sport Ford Fiesta WRC) 43 
5. Kris Meeke (W. Brytania/Toyota Yaris WRC) 42 
6. Esapekka Lappi (Finlandia/Citroen C3 WRC) 26 
7. Sebastien Loeb (Francja/Hyunda I20 WRC) 22 
8. Dani Sordo (Hiszpania/Hyundai I20 WRC) 16 
9. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Toyota Yaris WRC) 15 
10. Teemu Suninen (Finlandia/M-Sport Ford Fiesta WRC) 14.
RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie